Yaz lohusaları için çok önemli tavsiyeler

170

Doğumu nasıl yapmış olursanız olun, doğumdan sonra hemen toparlanabilmek ve normal durumdaki rutininize dönüş yapabilmek amacıyla az da olsa zamana ihtiyaç duymaktasınız. Lohusalık hep problemli olmak mecburiyetinde değildir ancak anneliğe uyum sağlama konusunda çaba gösterirken bedeniniz üzerinde gerçekleşmekte olan yenilenmeyle alakalı süreci daha da basit atlatabilmek amacıyla kendinize daha fazla özen göstermeniz gereklidir. Yaz ayları içerisinde doğum gerçekleştirdiyseniz, çok daha sıcak yaz günleri içerisinde lohusa olmak az da olsa zor görünüyor olabilir.

Sağlıklı durumda bulunan her bir insanın gün içerisinde 2 ila 3 litre kadar su tüketimi yapmasının gerekli olduğu artık nerdeyse herkes tarafından kabul görülmekte. Lohusa dönemindeyseniz, ayrıca bir de yaz lohusası olduysanız, buna özel olarak çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. İyileşme ile birlikte yenilenme süreci içerisinde bulunan vücudunuzu susuz bırakmamanız amacıyla bol bir miktarda su içmelisiniz. Böylelikle hem sütün üretilmesini kolaylaştırmış olacaksınız, hem ise aşırı bir şekilde terlemeden dolayı kaybetmiş olduğunuz suyu geri kazanmış olacaksınız. Çok daha dinç hissedebilmeniz amacıyla da su fazlasıyla önemli.

Tabiiki de beslenme de sürekli önemli, lakin lohusalık dönemi içerisinde doğru bir şekilde beslenmezseniz aşırı bir şekilde yorgunluk, uykusuzluk durumu, emzirme konusunda çeşitli zorluklar ve hatta depresyon benzerindeki problemleri de tetikleyecek olabilirsiniz. Bütün bu durumları önleyebilmek amacıyla düzenli ve tamamen kaliteli bir şekilde beslenmekte olduğunuzdan emin olmalısınız. Yağlı bir durumda olan ve hamurlu yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmanızda yarar var, bol miktarda sebze ile birlikte meyve tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.