Baş Ağrısının Belirgin Özellikleri Nelerdir

75


Sanırım hepimiz yaşantımız boyunca karşılaşmışızdır baş ağrısı ile. Bir anda aniden beliren ve kendisini hissettiren baş ağrısı insanlarda sıkıntı ve gerginlik ile birlikte ağrı da oluşturur. Baş ağrısını tetikleyen sebeplerin belli başlıları olan gün içerisinde yaşanılan gerginlik ve stres oluşturabilir. Günlük yaşantımızda geçirilen bir üzüntü bile baş ağrısının oluşumuna sebep olabilmektedir. Başının çatlayacakmış gibi ağrıdığını söyleyen birçok kişi ile karşılaşmışızdır.

Baş ağrısını hafife almayın

İnsanın duyu organlarının ve beyninin bulunduğu en önemli bölümü olan başın ağrıması olayı çoğu zaman önemsenmese de dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Baş ağrısının başlaması ve sonrasında değişik zamanlarda kendisini belli etmesi bazı önemli olan hastalıkların ilk belirtisi olarak da bazen görülebilmektedir. Baş ağrıları normal olarak belirtisini göstererek daha sonrasında kaybolması gereken bir rahatsızlıktır bunun için geçmeyen ve tekrarlayan baş ağrılarında dikkatli davranılması gerekmektedir. Her başımız ağrıdığında hemen ağrı kesicilerden yardım almak ve hemen ilaca sarılmak ta doğru bir davranış biçimi ve uygulaması kesinlikle değildir. Uzun süreli olan ve yaşantımızı dahi etkileyebilen ve şiddetli geçirilen baş ağrılarında mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmesinde fayda vardır. Başımız ağrıdığında onu tetikleyen etkenler varsa bunlar değerlendirilerek ona göre baş ağrısını dindirmek için çare oluşturmalıyız.

Herhangi bir şekilde başımıza aldığımız bir darbe, çarpma veya yaralanmalarda bunun akabinde oluşan baş ağrısı ile karşılaşılabilir bu gibi baş ağrılarında dikkat edilmesi ve mutlaka doktor kontrolünden geçilerek gerekli ise gerekli röntgen filmleri de çekilerek oluşan baş ağrısının sebebinin tamamen tanısının konulması gerekmektedir.

Yine bazı ateşli geçirilen hastalıkların sonucunda vücut direncinin kırılması sebebiyle oluşan basit baş ağrıları da görülebilir ki bu baş ağrısından kurtulabilmek için ateş düşürücülerin yanı sıra baş ağrısını dindirecek olan ağrı kesicilerden yararlanılması gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.