Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nedir?

4.423


Eğitim ve araştırma hastanesi ile normal hastane farkı nedir diye eminim ki düşünmüşsünüzdür. Bu sayfada detaylı şekilde anlatımını bulacaksınız.

Eğitim ve araştırma hastanesi nedir?

Eğitim ve araştırma hastanesi; tıp, ihtisas ve yüksek ihtisas eğitiminin verileceği yerdir. Türkiye’nin en yaşlı öğrencileri burada diyebiliriz çünkü ihtisas ve yüksek ihtisas dersleri verilmektedir. Bu eğim ve araştırma hastaneleri çoğunlukla tıp fakültelerinden bağlıyken bazen devlet hastanelerinden de devşirmesiyle olur.

Bazı devlet hastanelerinin eğitim ve araştırma hastanesine dönmesinin nedeni; üniversitenin yükünü azaltmaktı. Fakat bunun sonucunda tıpta uzmanlık kontenjanı yarı yarıya düştü. Hem uzmanlık dersi veren kurum arttı, hem uzmanlık alan kişi sayısı azaldı.

Hastanelerin öğrencisi azaldığı için iyi öğretim sanacağınız fakat sadece hemşireye çıkartan bir sistem oldu.

Öğrenci bu binaya adım attığında, diplomasız olsa bile stajyer doktor unvanını alır. Okulu bitirmesine yakın ise intern doktor unvanını alır.

Fakat bu çoğu eğitim ve araştırma hastanelerinin adı sadece cümlede kalmaktadır. Çoğunda eğitim için altyapı ve ne de kadro için gerekli asgari şartlar bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.