Kalça Çıkığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

227


Kalça çıkığı çoğunlukla çocuklarda bulunan bir hastalık türüdür. Bebeğin doğumdan sonra alt bezi değiştirilirken kalça kontrolünün anne tarafından iyice yapılması gerekmektedir. Anneler özellikle bebekleri ile ilgi gelişimleri ve aksaklıkları aksatmadan bilinçli ve düzenli olarak gözlem altında bulundurmalıdır.

İşte kalça çıkığı da çocukların doğumdan sonraki erken aylarda teşhis edilirse kolayca sonlandırılabilecek bir durumdur. Oysa fark edilmez ve daha ileriki yaşlarda teşhis konursa ortopedik ameliyat geçirilerek düzeltilebilinen bir hastalıktır. Ne kadar da doğru söylemişler erken teşhis hayat kurtarır. Anneler bebeklerinin alt değişimi sırasında iki bacağını bir araya getirerek boğmaklarının eşit olup olmadığını kontrol ederek kalça çıkığı tanısını kendileri anlayabilirler.

Kalça Çıkığı Nasıl Düzeltilir

Erken yani bebeklik çağlarında doktor kontrollerinde kalça çıkığı teşhisi konulan bebeğe kalçasının bandajlanması ya da ortopedik kalçayı askıya alma yöntemi uygulanarak kalça çıkığı hastalığının düzeltilmesi sağlanır. Kesinlikle tedavi yöntemi başarıyla sonuçlanmaktadır. Oysa çocuğun ileriki yaşlarında çocuğun ancak yürüme bozukluğu varsa neden olduğu araştırılmakta bu sırada kalça çıkığı teşhisi konulabilmektedir. Bu da basit bir şekilde değil ancak operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.