Maden Suyu Nedir Faydaları Nelerdir?

294


Maden suyu; yer kabuğunun çeşitli yerlerinde minerallerin en az 1000 miligram çözülmesiyle ve en az 250 gram karbondioksit bulunduran ve radyoaktif elementlere sahip olan bu karışımlar, yeryüzüne sıcak veya soğuk olarak kendileri çıkmaktadır.

Mineralli maden suları; yeryüzünün çatlakları sayesinde kar veya yağmur tarzı yüzey sularının sızarak uzun yıllar boyunca bu yolculukta devam edip, rezervuar olarak tanımlanan hazne kayaçlarda birikir. Basınç sayesinde en kolay şekilde yeryüzüne çıkmaya çalışan bu sular çoğunlukla fay hatlarından ilerleyerek yeryüzüne çıkarlar. Yeryüzüne çıkarken temas edip aldıkları mineraller sayesinde mineralli maden suları adını almış olurlar.

Bu suları diğer sulardan ayıran en büyük faktör bünyelerinde en az 1000 miligram mineral olmasıdır.

Minerallerin oranları hangi kayaçlara temas ettiğini göstermektedir.

Kalsiyum ve bikarbonat değeri yüksek bir maden suyunun, kireçtaşı rezervuarından gelme ihtimali yüksektir.

Maden suyu faydaları

Çoğunlukla insanlar maden suyunu sadece yemeği yedikten sonra içerler. Sağlık açısından ne işe yarandığı pek bilinmeyen maden suyu aslında çok faydalı bir içecektir.

Beyni olumlu etkilediği düşünülen maden suyunun;  Diyabetten, kalp sağlığına, yağların yakılmasının kilo vermeye ve sinirleri korumaya kadar uzayan bu içeceğin yan etkisi bulunmayan nadir besinlerden olduğu söylenmektedir.

Ayrıca maden suyu; kemik sağlığını destekler, yağları düzenlemeye yardımcı olur, kan basıncını düzenler, kardiyak hastalarını giderebilir, vücuttaki asit seviyesini dengeler, fiziksel canlılığı artırır, zihin uyanıklığını artırır ve son olarak cilt sağlına katkıda bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.