Şişmanlık Belirtileri Nelerdir Nasıl Önlem Alınmalı

9


Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi rahat ve konforlu bir hayat ve verirken insanların daha hareketsiz bir yaşama geçmesine neden olmuştur. Bu durum son dönemlerde dünya çapında şişman insan sayısında artışa neden olmaktadır. Özellikler gelişmiş ülkelerde İngiltere ve ABD’de gözle görünür seviyede ivmeli bir artış görülmektedir. Obezite, toplumsal bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Aşırı kilolara bağlı sağlık sorunları küresel sağlıksızlığı tetikleyen en önemli etken olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Ülkemizde ise durum farklı değildir. Özellikle kültürümüzden gelen tatlıya ve hamur işine olan düşkünlük, bu problemi tetikleyerek hissedilir bir artışa neden olmaktadır.

Şişmanlık gündeme çoğunlukla dış görünüş ve estetik kaygılarıyla gelmesine karşın bu durum buz dağının sadece görünen kısmını teşkil etmektedir. Yaşam kalitesini önemli ölçüde azalttığı gibi birçok sağlık probleminin ve ölümcül hastalıkların nedenidir. Aldığımız her on kilo şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve kansere yakalanma riskini %40 arttırmaktadır.

Tedavi yöntemleri arasında diyet, spor, hareketli bir yaşam tarzı ve yüksek kalorili besinleri ölçülü bir şekilde tüketmek önemli ölçüde etkilidir. Estetik kaygılar nedeniyle yapılan bilinçsiz diyetler, kendini aç bırakmak bünyede daha büyük hasarlara neden olabileceği için mutlaka bir uzman diyetisyen kontrolünde ve spor eşliğinde kilo verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.