Varikosel Nedir ve Tedavi Yöntemleri

18


Varikosel, genellikle erkeklerin sol testisinde gelişen ve damar yapısının bozulmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Fiziksel hastalıklar nedeniyle çocuk sahibi olamayan erkeklerin ortalama olarak %35’inin kısırlık nedeni, varikosel hastalığıdır. Bu nedenle çoğu erkek “varikosel nedir” sorusunu, kısırlık tedavisi için başvurduğu hekime çok sonradan sormaktadır.

Varikosel hastalığı henüz çok bilinmiyor

Varikosel nedir tarzında yöneltilen soruların en büyük nedenlerinden biri de, genel olarak sol testiste görülen bu hastalığın testisin büyümesine neden olmasıdır. Sol testisinde anormallik fark eden erkekler, varikosel nedir sorusunun cevabını aradıklarında bu hastalığın kısırlığa neden olduğunu da öğrenir. Her erkekte farklı bir yapıda seyredebilme özelliğine sahip olan varikosel, sperm kalitesinin bozulmasına neden olduğu için kısırlığa neden olabilmektedir.

Varikosel tanısı konan erkekler, genel olarak oldukça basit bir tedavi ile kısa süre içerisinde bu sorundan kurtularak yeniden çocuk sahibi olabilir. Ayrıca varikosel, baba olmuş erkeklerde ilk çocuktan sonra gelişim gösterebilir ve 2. çocuk yapılmak istendiğinde erkekte kısırlığın oluşmasına neden olmuş olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.