Stresten nasıl kurtulabilirsiniz?

13

Misal olarak sizi adeta çıldırtmış olan bir e-posta geldi veyahut müşterinizle yapmış olduğunu bir tane konuşma sizi ciddi bir anlamda çıkarttı. Hızlı bir şekilde karşılık vermeden önce kendinize az da olsa zaman tanımalısınız, bir müddet boyunca düşünmelisiniz, olayları iyice tarttıktan sonra da ne yapmak istiyorsanız onu yapabilirsiniz..

Misal olarak patronunuz veyahut eşiniz ile hiç bir şekilde hoşunuza gitmemekte olan bir durum yaşamış olduğunuz. Kendinizi hiç bir şekilde takdir edilmeyen ve çok değersiz biri hissetmeye başladınız. Normal olarak pek çok kadın bu şekilde bir duruma birinci tepki olarak hızlı bir şekilde ağlamaya başlamaktadır. Musluklarınızı hemen açmadan önce durmalı ve olayları tamamen tarafsız bir şekilde düşünmeye çalışmalısınız. Patronunuz sizin üstünde çalışmakta olduğunuz projede gerçekleştirdiğiniz bir işi hiç bir şekilde beğenmemiş olabilir, aslında bunu beğenmek mecburiyetinde de değil. Ağlamanın yerine, niçin bu şekilde bir şeye yoğun bir şekilde tepki vermeyi istediğinizi düşündükten sonra kendinize gülmeye başlamalısınız.

Stresinizin artmış olduğunuz, ellerinizin titremeye başlayarak her bir tarafı kırmızı bir şekilde görmeye başladığınızı hissetmiş olduğunuz anda hemen o ortamdan uzaklaşmaya gayret edin. Yer aldığınız odayı hızlı bir şekilde değiştirin, dışarıya çıkarak yürüyün yani sizi sakinleştirebilecek ne var ise hızlı bir şekilde onu yapın. Kısaca söylemek gerekir ise kanalı biraz değiştirin. Bunu yapmazsanız, stresiniz çok daha fazla artmış olacak ve sonrasına ruh halinizi de etkilemiş olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.