Uçak fobisi nasıl yenilebilir?

9

Uçaktan korkuyor olmanın en temel nedenlerinden bir tanesi uçağın havada tma olarak nasıl uçabilmekte olduğunu anlayamamaktır. Lakin kullanmakta olduğumuz arabalar nasıl yol üzerinde sürülebilmek amacıyla tasarlanmışsa uçaklarda havada uçabilmek amacıyla tasarlanmış araçlardır. Uçaklar şu şekilde basit bir mantık ile kanatlarının üst ile birlikte alt kısmında yer alan basınç farkını engelleyebilmesinin sayesinde havaya kalktığı zaman dengede kalarak uçuş sağlar.

Unutmamanız gerekiyor ki pilotlar çok farklı eğitimlere katılarak mecburi bit takım sınavlardan geçip pilot olabilmek amacıyla hak kazanmış insanlardır. Bu sebepten dolayı da herhangi bir problem çıkma konusunda bir ihtimal olduğu zaman kontrolün uçağın pilotunda olduğunu düşünerek ona güvenmeye devam edin..

Devamlı bir şekilde uçakla seyahat gerçekleştiren birisi değilseniz uçağa binmeden önce uyku ilaçlarından yutmak veyahut alkol ile sakinleşmeye çalışmak çokta kötü bir fikir olmaz. Lakin uçağa devamlı olarak binmekte olan biriyseniz bu yolları kullanarak korkunuzu bastırmaya çalışmakta çokta mantıklı olmayacaktır. Korkunuzun en derinine kadar inerek onu yok etmeye çalışmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Gerilmeye başlamış olduğunuzu hissettiğiniz anda hızlı bir şekilde nefesinize odaklanmaya başlamalısınız. Nefesinizi dikkatli bir şekilde kontrol altında tutabilmek sizin panik olmanızı da engelleyecektir. Dört saniye boyunca nefes alarak 4 saniye içerisinde almış olduğunuz nefesi geri vermeyi deneyin, bunu yapmak sizi sakinleştirmiş olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.