Balıkları izleyerek sakinleşmek mümkün

175

Muhtemel olarak balıkları izlemenin yanı sıra ve deniz yaşamıyla alakalı daha çok bilgi elde edebilmek amacıyla yaşamınızın bir kısmında bir tane akvaryum ziyareti gerçekleştirmişsinizdir. Balıklar ile birlikte deniz yaşamı bilimsel sebeplerden dolayı yüzyıllar süresince araştırmacıların yanı sıra pek çok biyolog tarafından da büyük bir hayranlık ile gözlemlenmiştir. Son zamanlar içerisinde, İngiliz asıllı araştırmacılar akvaryum seyretmenin insanların refahı üstünde çok önemli bir etkiye sahip durumda bulunup bulunmadığını belirleyebilmek amacıyla çok daha yeni bir çalışma yürütmeye başladılar.

Tamamen kontrollü bir ortam içerisinde, denek olan kişilerden belirli bir zaman süresince bir tane akvaryumu gözlemlemeleri talep edildi ve kalp hızlarının yanı sıra kan basınçları da belli aralıklarla ölçülmeye başlandı. Tank içerisine daha çok bir miktarda balık ilave edildikte katılımcının kalp hızıyla birlikte kan basıncınca bir düşüş meydana geldi. araştırmayı yürütenler, akvaryum içerisinde çoğalmakta olan balıkları izlemeyi sürdürdükçe katılımcıların çok daha pozitif bir ruh haline bürünmekte olduğunu rapor etmiş durumdalar. Çalışmadan sonra ise, balıkları izlemiş olmanın bir insanın genel refahı açısından sahici yararlar sağlayabilecek olduğu hususunda çok önemli kanıtlar sağlanmış oldu.

Pek çok zaman, doğanın sunmuş olduğu güzellikle birlikte huzur bireyler üzerinde ‘‘kendini çok iyi bir durumda hissetme” şeklinde bir duygu yaratmaktadır. İnsanların okyanus üzerinde özgür bir şekilde dolaşabilmek amacıyla kendi akvaryumlarından çıkamıyor olması ironisi olmasına karşın, akvaryum seyretmek ruhu besleyip tıbbi bir şekilde yararlar sağlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.