Tatilde yapılan hatalar

13

Vücudumuzun D vitaminiyle alakalı ihtiyacın %90 ila %95’lik bir kısmını karşılamakta olan güneşe yoğun bir şekilde maruz kalmış olmanın zararları da fazlasıyla yüksek. Deri kanseri olmanın en önemli sebeplerinden bir tanesi de güneş ışığı olarak öne çıkmaktadır. Güneş ışığı üzerinde yer alan ultraviyole dalgalar DNA üzerinde bir hasara sebep olarak, deri hücreleri içerisinde yapısal bir takım değişikliklere neden olabiliyor. Söz konusu değişiklikler sonrasında hasarlı bir durumdaki hücrelerin büyüme göstermesinin yanı sıra çoğalmaya başlaması da deri kanserini basitleştirebilecek ortamın hazırlanmasına sebep olmuş bulunuyor.

Güneş ışığı deri üzerinde yer alan benlerin yapılarında bozukluk meydana getirerek kanser oluşturabilmekte olduğu gibi sağlam dokulardan da kanser meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Her bir insanın güneşin zararlı durumdaki ışınlarından korunması gereklidir. Özellikle de çocukları çok yoğun güneşten uzak tutmakta büyük bir yarar var. Özellikle çocukluk dönemi içerisinde aşırı bir şekilde güneşe maruz kalmış olmak yaşam boyunca deri kanserinin gelişmesi konusundaki riski çoğaltabilir..

Tüm gün boyunca şezlong üzerinde güneşlenmenin yerine, bol bir miktarda yüzmek, plaja giderek top oynamak; sörf ile birlikte yelken ve de dalma benzerindeki su sporlarını gerçekleştirmek veyahut bunları öğrenmeye çalışıyor olmak fazlasıyla etkili bir kilo kontrol yöntemi olarak öne çıkmaktadır..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.