Hint Kınası Modelleri

14

Günümüzde yer alan dövme sanatı içerisinde Hindistan ile birlikte Pakistan’da gerçekleştirilen Hint kınalarından esinlenilip ve her geçen gün batıya yayılıp ortaya çıktığı bilinen bir gerçektir.

Amazon ormanları içerisinde, bol miktardaki bir yağışla beslenmekte olan Hinna ağacından elde edilmiş olan kınanın anavatanı herkes tarafından bilindiği gibi Hindistan’dır. Hindistan haricinde Pakistan ile birlikte Arabistan ve de Akdeniz Bölgesinin iklimle alakalı koşullarını taşımakta olan yerlerde yetiştiği bilinen bu özel ağaç, ayrık dalları olan ve geniş yaprağa sahip olmasıyla bilinmekte. Kına da, söz konusu bu bu geniş yaprakların kurutulması ile birlikte elde edilmekte.

Nasıl Yapılıyor?

2 çay kaşığı olacak şekilde Hint kınası ilk önce bir kabın içine koyulur. Daha sonrasında ise kahve telvesi kıvamına gelecek olana kadar oksijenli su dökülerek karıştırılmaya devam edilir. Eğer isterseniz Alman taşı da ilave edebilirsiniz. Alman taşı ise Hint kınasının cilt üzerinde çok daha uzun bir zaman boyunca kalmasını sağlayacaktır. (Lütfen söz konusu bu kınayı yapmaya başlamadan önce cildinizin çok ufak bir bölgesi üzerinde, alerji yapıp yapmamakta olduğunu bir deneyiniz.)

İlk sırada kına geceleri ile birlikte evliliğe veda için düzenlenen partile ve düğün benzerindeki özel günler içerisinde tercih edilerek kullanılan ve 2019 senesiyle beraber ülkemiz içerisinde de trend hale gelen Hint kınasının modelleri, tamamen bir sanat eseri niteliği taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.