Renk Körlüğü ne anlama gelir?

119

Değişik durumda bulunan renkler ile birlikte gölgeleri algılama konusundaki bozukluğa renk körlüğü adı verilir. Daha fazla erkek bireylerde görülmektedir ve oldukça yaygın bir durumdadır. Kadın bireylerde ise %0,6 ila %0,8 oranlarında rastlanmaktadır fakat söz konusu bu oran erkek bireylerde %10 seviyelerindedir. Bu söz konusu rahatsızlığın nedeni ise gözün retina tabakası üzerinde yer alan bir takım pigmentlerin eksik olması veyahut hiç bir şekilde bulunmamasıdır.

Aynı renge ait tonlarını ayırma konusunda güçlük çekmek benzerindeki hafif veyahut hiç bir tane rengi ayıramayabilecek kadar şiddetli bir durumda da bulunabilir. En fazla görülmekte olan tipi ise kırmızı renkle yeşil rengin ayırt edilememesi durumudur. Nadir olarak tüm renklerin ayırt edilemiyor olması ve dünyanın tamamen siyah beyaz bir şekilde görülebilmesi de söz konusu olabilmektedir. Her yirmi tane erkekten ve her iki yüz tane kadından bir tanesinde görülmektedir. İnsanların pek çoğu renk körü olduğunu kendi kendisine hiç bir şekilde fark edememektedir.

Erkek bireylerin %8’lik bir kısmında görülmekteyken kadın bireylerin %1’lik bir orandan daha azında renk körlüğü bulunmaktadır. Renk körlüğü genel olarak doğuştan meydana gelmektedir. Renk körlüğü bulunan bazı bireyler üzerinde hastalık kalıtsal bir durumda bulunmayabilir. Doğum esnasında lens saydam bir durumdayken yaşlanmaya başladıkça koyulaşmaya başlar. Kullanılmakta olan ilaçlarla birlikte göz siniri üzerindeki rahatsızlıklar da renk körlüğü yaşamaya neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.