Hamilelik döneminde diş bakımı nasıl yapılabilir?

72

Hamilelik dönemi içerisinde ağız ile diş sağlığı konusunda pek çok değişiklik gerçekleşebiliyor. Bu sebepten dolayı da ağız ile diş sağlığını koruyabilmek çok daha büyük bir önem taşımakta. Kadınların özel zamanlarından bir tanesi olan hamilelik dönemi içerisinde vücut üzerinde pek çok değişiklik gerçekleşiyor. Fiziksel ve hormonal değişikliklerin yanı sıra psikolojik bası değişimler bu dönem içerisinde gerçekleşiyor. Bu söz konusu değişimler vücut üzerinde fazlasıyla değişik etkileri de yaratıyor. Ağız ile diş etrafında bu söz konus değişimlerin etkilerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Gebelik süresi boyunca ağız ile diş sağlığının korunması amacıyla bakımı çok daha fazla çoğaltmak ve çürüklerle birlikte enfeksiyonların meydana gelmesini engellemelisiniz.

Diş sağlığı nasıl korunur?

  • Diş fırçalama sıklığını çoğaltmak seçeneklerin birincisidir. Diş macunu için bulantı meyana gelen bireyler ise kokusu bulunmayan macun veyahut hiç macun kullanmadan diş fırçalamayı yapabilir.
  • Diş ipleri ile birlikte ağız gargaraları fırçalayamamakta olduğumuz yerleri temizlemeye yararken aynı zamanda çürük oluşumunun önüne geçilmesi de gereklidir.

hamilelikte hangi dönem içerisinde diş bakımı yapılabilir?

Tedavi gerektirmekte olan işlemlerin tamamı hamilelik dönemi içerisinde de gerçekleştirilebilir. Zira hamileliğin geçmesini beklerseniz dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

  • 2. trimister diş tedavisi yapabilmek amacıyla ne güvenli zaman dilimidir.
  • 3 ila 6. ayların arasında diş tedavilerinin tamamı güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu dönem annelerle birlikte bebk açısından en gücenli zamanlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.