Kadınlarda neden saç dökülmesi olur?

71

Saç dökülmesi söz konusu olduğunda mevsim geçişleri tek başına bir faktör değildir. Saçın yıpranmasına sebep olan bir çok faktör mevcuttur. Genetik olan sebepler, demir eksikliği, tiroid, hormonal olan değişiklikler, stres, beslenme ile ilgili bozukluklar, östrojen seviyesinin düşük bulunması ve de belirli ilaçlar vücut içerisinde çeşidi reaksiyonlara sebep oluyor ve de saç dökülmesi ise vücudun bu duruma vermiş olduğu tepkiler arasında yer alıyor.

Kadınlarda hormonal durum değişiklikleri kapsamında, doğum ve de doğum sonrasındaki dönemde ve menopoz sürecine girildiğinde de saçlar dökülebilmekte. Uzmanlar ise, özellikle demir eksikliklerine bağlı kansızlık durumunda beslenmeye fazlası ile dikkat edilmesi gerektiğine, kansızlığın da saç dökülmesine sebep olan sağlık sorunlarının en başında geldiğine çok fazla dikkat çekiyor.

Her bireyin saç kaybı sebebi ve de genetik yatkınlığı birbirlerinden değişik. Saç dökülmesi her yaş içerisinde görülebiliyor. Gençlik dönemlerinden itibaren saçların çeşitli boya, jöle ve de sprey gibi kimyasal içeriklere sahip saç şekillendiricilerine maruz kalması durumu, ilerleyen dönem içerisinde saçların madaşmasına, fazla seyrekleşmesine ve de kırıkların çoğalmasına sebep olabiliyor.

Uzmanlar; stres, hamilelik ve de beslenmeden kaynaklı olan saç dökülmeleri kısmen masum sayılsalar bile , hızlı bir şekilde alınacak tedbirler ile önüne geçilmesi gerekmekte olduğunu söylüyor. Fakat kanser ilaçlarının kullanılması, zehirlenme ve de tiroid bozukluğu gibi durumlar içerisinde rastlanılan dökülmelerde kullanılmakta olan saç bakım ürünlerinin kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekmekte olduğunu da vurguluyor.

Peki saç dökülmeleri tam olarak ne zaman tehlikelidir? Günde 100 ile 125 saç telinin dökülmesi normaldir fakat 100 telin üstünde görülmekte olan saç dökülmeleri devamlılık gösteriyor ise mutlaka bir uzmana danışmak gereklidir. Doğru bir teşhis konulması açısından da saç dökülmesinin sebeplerini araştırmak, kulaktan dolma tedavilere hiç bir şekilde başvurmamak ve de mutlaka bir tane uzmandan yardım almak fazlası ile önemlidir, çünkü bunun sonucu büyük bir oranda etkiliyor.

Dengeli ve de sağlıklı beslenme saç bakımlarında büyük bir rol oynuyor. Protein ile birlikte çinko, biotin, folik asit ve de B12 vitaminleri içermekte olan besinleri almaya kesinlikle özen gösterin, çünkü eksiklikleri saç yapısının gelişimini fazlası ile olumsuz bir şekilde etkiliyor. Hepimizin sık bir şekilde yapmakta olduğu yanlışlardan bir tanesi de saçı her gün yıkamak ve de marketlerde satılmakta olan saç bakım ürünlerini fazla miktarlarda kullanmaktır. Saçınızı 2-3 gün ara ile bir pH değeri 5.5 olan bir şampuan ile yıkamak ise yeterli ve daha faydalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.