D Vitamininin Faydaları Nelerdir

64


D vitamini hayati değeri olan bir vitamindir. Kalsiyum, vücutta D vitamini olmadan bağırsaklardan emilemez.  Kalsiyum eksikliği D vitamini eksikliği ile birlikte başlar. Kas, kemik yapımız kalsiyum ile çalışır. Kalp dahil olmak üzere, pek çok organımız kas sisteminden oluştuğundan vücut pek çok rahatsızlığa açık hale gelmektedir.

Pek çok araştırmacı, D vitaminin bir hormon olduğu görüşündedir. Çünkü D vitamini, vücudun ihtiyaç halinde üretimine başlanır.

Karaciğerde bir tür kolesterol oluşturulur ve bu kolesterol kana verilir.  Bu madde güneşten alınan ultraviyole ışınlar ile yapısal olarak etkileşime girer ve karaciğerde D vitaminine dönüşür. D vitamini, kemik gelişimimiz ve kas gelişimimiz için gereklidir. Bebeklerde doğuştan itibaren alınması gereklidir. Yoksa yumuşak kalan kemiklerde çarpıklıklar ve raşitizm denilen rahatsızlıklar başlar. Menopoza giren kadınlarda ve yaşlılarda kemik erimesine engel olan D vitamini kalsiyum ile birlikte verilmelidir.  D vitaminin en büyük kaynağı, güneş ve balık yağıdır. Bunun dışında; yumurta, tereyağı, karaciğer ve böbrek, et, yeşil sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.