Dans nedir?

56

Dans, hem sanatçılar hem de gözlemciler tarafından belirli bir kültürün içinden kabul edilen estetik ve sembolizm değerleri ile aşılanabilecek seçilmiş insan hareketi dizilerinin bilerek yeniden yaratılmasıyla yapılan bir sanat türüdür. Dansın kendisi serbest biçimli olabilir ya da kökeni gelenekleri ya da tarihsel dönem ile uyumlu ya da uyumlu olmayan önceden tanımlanmış bir koreografiye sahip olabilir.

Dans, çeşitli işlevlere (sosyal, rekabetçi, törensel, dövüş, erotik…) hizmet etmek için gerçekleştirilebilir ancak aynı zamanda iki farklı biçimi vardır – dansçıların bir izleyici için performans gösterdiği tiyatro dansı ve bir grupta dans etmenin teşvik edildiği katılımcı sosyal dans herkese hitap eder. Katılımcı danslar en çok düğünlerde, sosyal toplantılarda ve festivallerde bulunur ve hem tek başına hem de bir grupta (çiftler, çizgiler, zincirler veya diğer biçimler) halk müziğiyle dinlenebilirler.

Tiyatro dansı, daha ayrıntılı koreografi, planlama, kostüm, manzara ve tüm prodüksiyonu daha profesyonel hissettiren diğer unsurlara sahip olmasıyla bilinir. Tiyatro dansı sanatçılar genellikle zanaatlarını yıllar boyunca uygulayan profesyonel “virtüöz dansçılar” dırlar ve genellikle müzik eşliğini ileri düzey dans hareketleriyle veya rutinleriyle yorumlama görevini üstlenirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.