Yazın Neler Yenmelidir?

25


Yaz aylarında, hava sıcaklığının artması ile yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Mümkün olduğunca metabolizmamızı yormayacak besinlere yönelmek, yaz ayları için ideal olan beslenme türüdür.

Yaz aylarında sıcaklığın artması ile vücudumuzda su kayıpları olmaya başlamaktadır.

Bu nedenle, günde 2 litre civarında su tüketmek gereklidir. Özellikle, güneş altında ve güneşleniyorsak su tüketimi çok daha önemlidir. Ayrıca ağır, yağlı ve kızartmalardan uzak durmak gereklidir. Bu besinler sıcak ile birleşince, kalp ve solunum yolları gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Mümkün olduğunca sebze ve meyve tüketmek, ızgara et, balık ve tavuk tercih etmek gereklidir. Zeytinyağlı yapılan sebze yemekleri ve bol yeşil salata vücudumuza yararlıdır.

Meyvelerde karpuz, kavun gibi meyveler su açısından zengin olduklarından tüketilmeli, fakat meyve içindeki şeker miktarı da unutulmamalıdır. Meyvenin aşırı tüketilmesi vücut şeker oranlarımızı arttırabilir. Sabahları 1 saat kadar yüzmek ve akşamları yemek sonrası yürüyüş yapmak, yediklerimizi sindirmek açısından çok faydalıdır. Yaz aylarında, mümkün olduğunca güneş altında bulunmamak, kendimizi koruyucu şapka ve bol teri emen giysilerle korumak, yediklerimize dikkat etmek önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.