Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

87


Doğadaki gerçek ismi elmas olan değerli taşa pırlanta demekteyiz. Elmas, yapılan kesimlerle pırlanta olmaktadır. Karbon elementinden olan elmas, çok sert ve kırılmaz bir maddedir. Bütün mineralleri çizebilecek olan sertliğe sahiptir. Dünya üzerinde, Güney Afrika, Amerika, Endonezya ve Hindistan, elmasın en çok çıktığı yerlerdir.

Satın alacağınız pırlantada nelere dikkat etmelisiniz?

Gözle bakıldığında aynı gözükse bile, hiçbir pırlanta birbiriyle aynı değildir. Önemli olan bir pırlantanın kesim, karat, berraklık ve renk kriterleridir. İyi kesimli bir pırlanta, ışığı kendi içinden geçirir ve yansıtır. Yansıma taşın üstünden çıkar. Çok derin ve yassı kesilirse yanlardan ve dipten ışık kaybedeceğinden ışıltısı azalır. Taşın ışıltısı çok önemli olduğundan kesim önemlidir. Karat, pırlantanın ağırlığıdır. 1 karat 200 miligramdır. Berraklık, taşın içindeki lekelerin olup olmamasıyla alakalıdır. İçinde, karbon kristalleri yoğun olan taşlar fazla değerli değildir. Renk, pırlantanın sarılığına göre ölçülür. En kıymetli olanlar renksiz olanlardır ve pahalıdır, hafif açık sarı olanları tercih edilmelidir.

Yeni evlenecek veya hediye almak isteyenlerin pırlanta satın alırken, sertifikalı ürün almaları da çok önemlidir. Sertifikalı ürünler satılmak istenildiğinde değer kaybetmezler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.