Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Yolları

73


Hayatta en kıymetli hazinemiz sağlığımızdır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için hayat boyu çalışıp dururuz. Her şeyin başı sağlık sözü sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu özetleyen en güzel sözdür.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek zorundasınız. Dengeli beslenmek denilince maalesef günümüz insanlarında yanlış bir anlaşılma meydana geldi. Çok yemek yemenin dengeli ve sağlıklı beslenmek olduğunu düşünen insanlarımız var. Her üründen yeteri kadar almaya sağlıklı ve dengeli beslenmek denir. Vücudun ihtiyacı kadar besin tüketmenin adıdır dengeli ve sağlıklı beslenmek.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutlaka şu belirleyeceğimiz kurallara uyulması gerekir. Tavsiyelerimize uyup sağlıklı bir yaşam sürmenizi temenni ediyorum.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için

  • Et ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketmeniz gerekir. Süt ürünleri kemik sağlığınız için gereklidir.
  • Sağlıklı beslenmek için açıkta üretilen ve açıkta satılan ürünlerden uzak durmanız tavsiye edilir. Sağlıksız ortamda üretilen ürünleri tüketip sağlıklı olmayı hayal etmeyin.
  • Karnınızın 3 bölümden oluştuğunu düşünürsek bir bölümünü yemek, bir bölümünü su diğer bölümünün hava ile dolu olması gerekir. Bu şekilde beslenen birisi sağlıklı ve dengeli beslenmiş olur. Maalesef günümüzde sofraya oturup karnımızı şişirinceye kadar yemek yer hale geldik. Bu durum kişide önce şişmanlık hastalığı obeziteye neden olur.
  • Meyve ve sebzeyi bolca tüketmeliyiz. Mutlaka meyve ve sebzeyi yıkayarak tüketmeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.