Soğuk Algınlığının Sebepleri

136

Soğuk algınlığı, burun akıntısı ve boğazda kaşınma hissi  ile başlayan belki de en çok bilinen virüslerin  neden olduğu bulaşıcı bir hastalık türüdür. Genellikle hafif belirtiler ile 1- 2 hafta içerisinde kendiliğinden düzelmesine karşın, özelliklede çocuklarda okullarından geri kalmalara, erişkinlerde de iş gücünün kaybına neden olmaktadır. Çocuklarda senede 6-10 sefer, erişkinlerde ise 2-4 sefer görülür.

Çocuklarda fazla olmasının sebebi kreşlerde ve okullarda öteki çocuklar ile fazla temas halinde olmasından dolayı kaynaklanır. Çocuklar bu şekildeki toplu yerlerde sürekli virüsleri birbirlerine bulaştırmaktadırlar. Soğuk algınlığına sebep olan 200 tanenin üzerinde virüs saptanmıştır. Bunların içerisinde en fazla görülen ise rhinovirüs (rhino=burun) ismi verilen bir virüstür. Buna benzer virüsler senenin soğuk vede kuru dönemleri içerisinde daha da kolay ürer.

Soğuk havadalarki nem oranının düşük olmasıda burnun kurumasına vede kendi savunma mekanizmasının bozulmasına sebep olur. Böylecede virüs kolay bir şekide buruna yerleşip soğuk algınlığına neden olur. 110 taneden fazla rhinovirüs türü mevcuttur. Bu virüsler dışında influenza, RSV, coronavirüs benzeri pek çok virüs çeşidide soğuk algınlığına sebep olur. Havanın kuru vede soğuk olmasının yanında bireysel faktörlerde soğuk algınlığının şansını fazlasıyla artırmaktadır. Bunların başında ise yetersiz beslenme, sigaranın kullanılması, bademcik vede geniz eti sorunları, stres, burunda  gözlemlenen kemik eğriliği geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.