Astım Nasıl Ortaya Çıkar?

79

Her yaş grubunda görülebilen astım hastalığı hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer, nefes darlığı hissediyorsanız, üç haftadan daha fazla uzayan öksürük nöbetleriniz varsa, göğsünüzde ıslık sesi ve tıkanıklık hissediyorsanız, kesinlikle astım hastalığı için doktorunuzdan tanı isteyin ve ihmal etmeden doktorunuza görünün.

Astım hastalığı genel olarak geceleri ortaya çıkan nefes darlığı ve geceleri uykudan uyandıran öksürük nöbetleriyle ortaya çıkar. Hatta hastalığın ileri evrelerinde nefes darlığı sürekli hale gelebilir. Fakat her astım hastasında da nefes darlığı olmak zorunda değildir. Bazı astım tiplerinde sadece öksürük ve gece ortaya çıkan öksürük nöbetleri ortaya çıkar.

            Astım genel olarak aslında genetik bir hastalıktır. Eğer kişinin ailesinde astım hastası olan varsa, astım hastası olma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden ortaya çıkan öksürüklerde mutlaka doktorunuzla ailenizde astım hastalığı olduğunu paylaşın. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlere bağlı olarak da astım hastalığı ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan astım hastalıklarında ailelerine çok fazla sorumluluk düşmektedir. Öncelikle en iyi doktordan doğru teşhis olması ilk adımdır. Ardından doktorun vermiş olduğu ilaçların çocuklara düzenli olarak aldırılması sağlanmalıdır. Sigara dumanı astım hastalarının başlıca düşmanıdır. Bu yüzden sigara dumanından astım hastaları uzak tutulmalıdır. Kumaşlarda ve halılardaki tozlarda astım hastalığını tetiklediğinden, bu gibi tozlara karşı da çocuklarınızı mutlaka korumanız gerekmektedir. Etraftaki tozların ölmesi için ve astım hastası olan çocuğunuzun ya da yakınınızı gece gelecek astım krizine karşı korumak için, yatak çarşaflarını 55 derece ısıda yıkayın, böylece üzerinde tozlar barınamaz. Ev hayvanları da astım hastaları için tetikleyicidir. Bu yüzden ev hayvanlarının tüylerinden de çocuklarınızı korumanız için evde hayvan beslemek yerine bahçede hayvan beslemek çok daha uygundur.

Astım hastalığı ile ilgili ilaçlar; astım belirtilerinin anlık olarak iyileşmesini sağlayan rahatlatıcılar, solunum yollarıyla ilgili problemi çözüp duyarlılıkları ortadan kaldıran uzun süreli tedaviyi amaçlayan önleyiciler ve çok ileri düzeydeki astım krizlerinin nöbetleri sırasında kullanılması gereken kurtarıcılardır. İlaç tedavisi astım için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.