Saç dökülmesi ve önlemi

100

Saç dökülmesi insan biyolojisinin normal bir tepkisidir. Sağlıklı bir insan 50-100 tel saç dökmektedir. Daha fazla dökülen saç teli saç dökülme hastalığıdır. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır.

Saçların dökülmesinin birinci problemi genetik faktörler. Genetik kökenli saç dökülmesinde erkelik hormonu testosteronu, dihidrotestosterona dönüştüren 5- Alfa Redüktaz enzimi neden olmaktadır. Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında; uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı, genetik dökülme, doğum sonrası dökülme, yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı, tiroit anormallikleri, eksik protein, kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları, demir eksikliği, duygusal ve fiziksel stres, menopoz ve yaşlanmaya bağlı dökülmeler gibi pek faktörler neden olabilmektedir. Gençlerde durum biraz farklı olabilir. Gençlerde saç dökülmesinin genel nedeni androjenik kıl dökülmesi olsa da; protein, vitamin, metaller, aminoasitler gibi unsurlar açısından eksik beslenmede neden olabilir.

Saç dökülmesini önlemek için elimizden gelen pek fazla bir çözüm olmasa da stresten uzak durmak, zararlı kozmetik ürünlerinden kaçınmak ve doğru bakım bir nebze önüne geçmektedir. Saç dökülmesini engellemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaç, vitamin ve diğer tetikleyiciler; ağızdan alınan besin takviye tabletleri ya da saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması durumunda diğer tedavilerle eş güdümlü yürütülecek bir saç ekimi işlemi olarak özetlenebilir. Saç ekimi için, bu alanda uzmanlaşmış hekimlerin bulunduğu bir saç ekim kliniğe başvurabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.