Cinsel fonksiyon bozulması

209

Bazı erkekler sertleşme fonksiyonunun yaşlandıkça doğal olarak azalabilmektedir. Fakat yaş kendi başına sertleşme sorunlarına neden olmamaktadır. Neden yaşın yanı sıra diğer sağlık koşulları, ilaçlar ve yaşam biçimi gibi normal kan akışını değiştiren sebepler olabilmektedir. Bu sağlık durumlarından bazıları erkekler yaşlandıkça daha sık olarak ortaya çıkmaya başlar. Hemen hemen her erkek sertleşme fonksiyonunda bir değişim meydana geldiğini anlayabilmektedir. Cinsel birleşme için gerekli şekilde sertleşmenin sağlanamaması, sertlik halinin devam ettirilmesinde zorluk yaşamak, cinsel birleşme için yeterli olan ancak eskiye göre daha zayıf olan sertleşmenin oluşması, sertleşebileceğinize ve sertliğinizi koruyabileceğinize olan güveninizin azalması durumu bu durum karşısında cinsel soğukluk söz konusu olabilmektedir. Bu durum tedavi edilebilmektedir. Bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Kadınlarda oluşan ve günümüzde yüzde 30 sınırlarında olan cinsel isteksizlik kriterlerine göre şu şekildedir; hipoaktif cinsel soğukluk ve isteksizlik, cinsel tiksinme bozukluğu, uyarılma bozukluğu, orgazm olamama durumu, cinsel ağrı, cinsel ilişkide ağrı hissetme ve vaginismus vakaları baş göstermektedir. İlişki sırasında vajinal kasların istemsiz ve refleks bir şekilde kasılmaları sonucunda ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumuna vajnismus denmektedir. Bu durum oldukça yaygın kadın için de oldukça zor bir durum olmak ile beraber tedavisi mümkündür. Toplumsal baskılar cinsel soğukluğa yol açabilmektedir.

Cinsel soğukluk yaşayan kadınların neredeyse hepsinde cinselliği benimseyememe, cinselliği kötü bir şey gibi görme sorunu vardır. Böyle kadınlar cinselliğe olumsuz bir gözle bakabilmektedirler. Hatta bu kadınlar, kendileriyle birlikte olmak isteyen erkekleri bile düşman gibi görür, onu arzulasalar bile, bunu utanç duyucu bulurlar. Böylece kadın sevişmenin kötü, ayıp bir durum olduğuna inanırlar. Bu da kendine güven duygusunun azalmasına ve sürekli kontrol mekanizmasının çalıştırılmasına neden olabilmektedir. Cinsellik yemek gibi doğal ve vücudun ihtiyacı olan bir durumdur. Günümüz toplumundaki baskı ve yaşam koşulları cinsel soğukluğa neden olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.