Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir

42


Kanser hastalığı kimsenin kaderi değildir. Günümüzün hiç kuşkusuz en tehlikeli hastalığı olan kanserden de korunmanın yolları mevcut. Peki, günlük hayatın koşuşturması içinde bu illetten kurtulmak için neler yapılabilir?

Belki de en önemlisi sigaradan kesinlikle uzak durmaktan geçiyor. Çünkü tütün ürünleri kanser ölümlerinin tam %30′undan sorumlu. Sigara kullanımı özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün tetikleyicisidir. Bu nedenle sigara ve diğer tüm tütün mamullerinden kesinlikle uzak durulmalı.

Alkolü ölçülü tüketin.

Alkolün direk kanser yapıcı bir madde olduğunu söyleyemeyiz. Ancak sigarayla birlikte tüketildiğinde işler biraz değişiyor. Kanser riski inanılmaz derecede artıyor. Özellikle alkol oranı yüksek içkilerden uzak durulmalı. Alkolü bırakmak sizin için çok zor ise alkol oranı düşük biralardan ya da yine alkol oranı düşük şaraplardan faydalanabilirsiniz.

Aşırı kilo almayın.

Birçok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığının tetikçilerinden biridir aşırı kilolar. Bu yüzden olabildiğince dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durmalı ve ideal kilonuzu korumalısınız. Sebze tüketimini arttırın. Sebzeler gerçekten kanserle savaşta önemli rol oynar.

Erken tanı çok önemli. Yılda en az 1 kere checkup yaptırmakta fayda var. Kanserli hücreler ne kadar erken fark edilir ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa olumlu sonuç alma oranı da aynı ölçüde artmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak kontrolden geçmekte yarar var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.