Kavurma Nasıl Yapılır?

64


Kavurma Türk örf ve adetlerindeki eşsiz lezzetlerden birisidir.  Kurban kavurması ”Kurban Bayramı’na” has bir lezzettir. Bayram haricinde yapıldığında o lezzeti vermez. Özellikle Kurban Bayramında, kurbanın kesildiği gün taze kurban etinden yapıldığı için çok lezzetli olur. Kavurma kendi yağıyla pişirilip kavrulduktan sonra hemen yendiği gibi, kurban etinin saklanması içinde yapılır. Kavurma sıcakken kavanoza koyularak kapağı kapatılarak uzun süre saklanabilir.

Kurban kavurma tarifi

Kavurma en güzel kurbanın but kısmından yapılır. Tabi kuzu etinden bahsediyoruz. Ölçüler kaç kişilik yapılacağına göre değişir. Etler kuşbaşı büyüklüğünde doğranır.

Kurbanın kendi kuyruk yağı doğranır. Arzuya göre tuz ve baharat (karabiber, kekik) katılır.

Kavurmanın yapılışı

Tencereye öncelikle küçük doğranmış kuyruk yağını katarak, yağ kızarıp eriyene kadar kavrulur. Kavurma kendi yağında yapıldığında daha lezzetli olur. Hemen arkasından, kuşbaşı doğranmış etler ilave edilir. Kısık ateşte ağır, ağır kavrulur. Yaklaşık 1 saat kadar, eti kendi suyuyla ve suyunu çekene kadar pişirilir. İçine hiç su ilave edilmez. Pişme işi sırasında, tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırılır. Böylece yağla et iyice kaynaşacaktır. Etin piştiğinden emin olduğunuzda, (ineceğine yakın) arzuya göre tuz ilave edilir. İsteyenler baharat ilave edebilir. Ama kurban kavurma bence doğal lezzetinde olmalı. Sıcak olarak servis yapın. Afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.