Yazlık Kıyafetler Nasıl Olmalıdır?

65


Yaz ayları geldi çattı, yetkililerden yapılan açıklamalara göre bu yıl diğer yıllara göre daha da sıcak geçecek. Bu sebepten yazı hazırlıklı karşılamak önem arz eden bir konu… Bu yazımızda Yazın giyeceğimiz kıyafetlerin seçimlerinde dikkat edilmesi gereken faktörleri sizlere açıklayacağız. Her şeyden önemli olanın sağlığımız olduğunu unutmadan hareket etmenizde fayda var.

Yaz aylarında, genellikle sıcak nedeni ile vücudu saran kıyafetlerden uzak durmalıyız.

Bol nefes alan kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri tercih etmeliyiz. Kullanılan kumaşların ve penyelerin teri emmesi ve vücudumuzun hava alması önemlidir.

Yaz aylarında, mümkün olduğunca giyilen kıyafetlere dikkat etmeliyiz.

Hava sıcaklığının etkisi ile vücudumuz terleyerek aslında defrost yapmaktadır. Yani kendini soğutmaya çalışmaktadır. Bu nedenle teri emen kıyafetler kesinlikle önemlidir. Bazı kadınlar, terlemeyi durdurmak için ter bezlerini aldırmaktadır ki, bu vücudun fazlaca ısınmasına sebep olan daha sağlıksız bir uygulamadır. Genelde tercih edilecek olan açık tonlardaki kıyafetler, güneş ışığını az çektiğinden ve ışığı yansıttığından daha serin tutmaktadır. Yaz aylarında şapka ve güneş gözlüğü kullanımına dikkat ederek, naylon, akrilik kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Ayakkabı seçimlerinde, ayak terlemesi yazın arttığından hava alan ayakkabı tercih edilmelidir. Ayakların terlemesi ile yerleşen bakteriler, ayaklarımızda kötü kokulara ve mantarlara yol açabilir. Kadınlarda mümkün olduğunca açık ayakkabı ve ortopedik seçimlerde bulunmak gereklidir. Yaz ayı boyunca, sıcak nedeni ile ayakların şiştiğini ve buna göre ayakkabı seçimini yapmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.