Ne Kadar Uyumalıyız

12


Ne kadar uyumalıyız sorusu için her insana uyan kesin bir cevap vermek mümkün olmasa da, uykunun her insan için önemli bir ihtiyaç olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan araştırmalar doğrultusunda en az 4 saat uyunması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ancak bu tür rakamlar yalnızca bilgi vermek amaçlı olduğundan, her insanın ihtiyacı olan uyku süresinin kendi özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre değiştiği de unutulmamalıdır.

4 – 9 saat arası uykunun en kaliteli uyku süresi olduğuna dair araştırmalar olduğu gibi, ilginç bir şekilde ne kadar uyumalıyız sorunun cevabında 9 saattin üzerinde uyuyan insanların daha az yaşadığına dair bir istatistik dahi karşımıza çıkmaktadır.

Ancak uykuda geçen süre arttıkça kişinin metabolizması da daha uzun süre yavaş halde çalıştığından, uyandıktan sonrada metabolizma daha yavaş çalışacağından kilo alması daha kolay hale gelecektir. Günümüzde bilim adamları defalarca fazla kilonun ne kadar çok hastalığa neden olduğunu kanıtladığından, fazla uyumanın da dolaylı olarak sağlık sorunlarına ve yaşam süresine etki ettiği söylenebilir.

4 saatin altındaki uyku süreleri de kişinin gün içerisinde yaşadıklarının hafızaya işlenememesine neden olduğundan, oldukça derin psikolojik sorunlara dahi neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.