Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?

77

Samsun a yolu düşen bu lezzetin tadına bakmadan ayrılmamalıdır. Samsun-Kavak karayolunda Çakallı mevkiinde yolun sağında ve solunda birçok menemenci vardır. Buradaki menemenciler alüminyum tavalarda bu menemeni yapar turşu, söğüş soğan ve buraya özel ekmeği ile servis ederler, hele bu ekmek fırından daha yeni çıkmışsa sıcacık bana bana yersiniz, tavayı sıyırır ardından da bir güzel çay içersiniz.

Yazları rakımdan dolayı Samsun merkezinden serin olan bu küçük işletmeler, kışları ise kendine özgü sobaları ile dışarıya göre oldukça sıcak olmaktadırlar. Her zaman Çakallı ’ya gitme imkânınız olmayabilir evde de bu güzel lezzet hazırlanabilir.

Çakallı Menemeni nasıl mı yapılır?

Malzemeleri oldukça kolay bulunur: Domates, biber, tereyağı, kaşar ve tuz.

2 adet yeşilbiberi yıkayalım, çekirdeklerini çıkarttıktan sonra çok ince bir şekilde dilimleyelim. Tavaya koyduğumuz tereyağını erittikten sonra ince kıyılmış biberleri yağın içine atalım. Biberler kısık ateşte yağın içerisinde güzelce pişirelim. 3 veya 4 adet orta büyüklükte domatesi güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyalım. Büyükçe dilimleyerek tereyağı içerisinde iyice pişen biberlere ekleyelim. Tavadaki domatesleri çatalla iyice ezerek fazla suyu buharlaşana kadar kısık ateşte pişirelim. Çatalla ezerek bir püre haline kadar pişirelim, tuz ekleyelim.1 adet yumurtanın sarısını da iyice çırptıktan sonra ilave edelim. Biraz karıştırdıktan sonra bir çay tabağı kadar rendelemiş kaşarı menemene ekleyelim. Birkaç dakika çatalla ezerek ocaktan alalım.

Çakallı Menemeni turşu ve soğan söğüşü ile servis edebilirsiniz, yerken üzerine de biraz pul biber ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.