Farenjit Nedir?

15

Halk arasında boğaz iltihabı olarak bilinen farenjit tıp dilinde ise phayrngitidis, karşımıza iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere iki şekilde çıkar, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlar doğurur. İlk belirtileri olarak yutkunma, ses kısıklığı, boğazdan yanma şeklinde görülen bir boğaz hastalığıdır.

İlaç kullanmadan yalnızca mevsimsel değişiklerden meydana gelen farenjitler olduğu gibi, ağır antibiyotikler kullanılması gereken farenjit çeşitleri de vardır. Ülkemizde farenjit hastalıklarının çoğu ilaç tedavisi uygulamadan yalnızca istirahat ile geçebilecek türden hastalıklardır.

Farenjit Neden Olur ?

Dediğimiz gibi bir çok kişinin mevsimsel olarak yaşadığı bir hastalıktır ve kolay atlatılır farklı farklı sebepleri olabilir. Akut farenjit karşımıza şiddetli iltihaplanma olarak çıkar ve hızlı gelişir, iyileşme süreside ortalama 10 gündür. Kronik farenjit daha hafif geçer ve iyileşmesi daha kısa sürer fakat dikkat çeken nokta ise kalıcı olmasıdır, tekrar tekrar nükseder. Başlıca sebepleri aşağıdaki listedeki gibidir;

  • Bakteriler,
  • Reflü,
  • Aşırı ses kullanımı,
  • Sigara farenjitin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.
  • Aşırı sıcak sıvı tüketimi farenjit hastalığını tetikler.

Farenjit Belirtileri Nelerdir ?

Her ikifarenjit çeşidinde de halsizlik görülür. Yutkunmayı, yemek yemeği zorladığı için kişi haliyle büyük zorluk çeker. Akut farenjit belirtileri ise seste kısıklık, boğazda yanma, burun akıntısı, yüksek ateş ve halsizlik şeklinde kendini gösterir. Kronik farenjitte daha çok yutkunmada sıkıntı çekilir, boğaz ağrısı o kadar aşırı değildir ve kuru öksürür kendini gösterir. Farenjit daha çok 5 yaş altı çocuklarda görülür, bu nedenle sıcak tutulmaları ve yeme içmelerine dikkat edilmeleri gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.