Farenjit Tedavisi Nasıl Yapılır ?

82

Farenjit eğer uykularınızı bölecek kadar sizi rahatsız ediyor ise direk bir hekime gitmelisiniz. Doktorunuz size gerekli ilaçları yazacak ve antibiyotik ile tedaviye başlayacaktır. Bu şekilde hastalığı daha hafif bir şeklide atlatabilirsiniz. İyileşme süreniz maksimum 10 günü bulacaktır fakat kronik farenjitle sık sık karşılaşacaksınız sürekli tekrar eder. Bu nedenle tüketilen gıdalara dikkat etmek en büyük önlem olacaktır. Tuzlu gargara ve burun spreyleri hem boğazınızı hem de burnunuzu rahatlatacaktır. İlaç tedavisi uygulamak istemeyenler ise adaçayı kullanarak bir nebzede olsa rahatlayabilir. Adaçayı yapraklarını 10 dakika boyunca kaynatın kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve 3 dakika da demlenmesini bekleyin, ılık bir şekilde tüketin. Bu yöntemler genellikle sizi rahatlatacaktır fakat farklı durumlarla karşılaşırsanız antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Farenjit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • Farenjit hastaları boğazlarını tahriş etmemek için elinden geleni yapmaları gerekmektedir. Özellikle sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekir. Yiyecek ve içecekleri sıcak tüketmek boğazın daha çok tahriş olmasına sebep olur.
  • Yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalıdır ses tellerinin tahriş olmasına neden olur.
  • Sabah uyandığınızda soğuk su içmek yerine ılık su içmeyi tercih etmelisiniz.
  • Asitli, bol acılı olan gıdalardan uzak durmaları gerekir midede reflü oluşumuna neden olur. Reflü de sonrasında boğaz tahrişine neden olan bir hastalıktır ve reflü farenjiti tetikler.
  • Geçmeyen boğaz ağrıları için mutlaka ve mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.

Farenjit Geçer Mi ?

Farenjit dikkat edildiğinde geçici dikkat edilmediğinde kalıcı bir hala alabilir. Akut farenjit genelde gelip geçen bir hastalıktır. Oluşan tahribatın onarılması ile gerileyebilir bile. Fakat kronik hale gelmiş farenjit özellikle sesin aşırı kullanımı, reflü, aşırı soğuk ve sıcak gıdaların tüketiminden dolayı kalıcı bir hale gelebilir. Diğer taraftan Türkiye de bilindiği üzere çay tüketimi aşırı yoğundur özellikle çayı demli tüketmek farenjit sebepleri arasındadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.