Rahim Kanseri Nedenleri ?

293

Rahim kanserine sebep olan şey bilinmiyor lakin, rahim kanserinin risk faktörleri tabi ki vardır. Rahim kanseri hormonlara bağlıdır, hormon düzensizliği rahim kanserine sebep olabilir.

Rahim kanseri jinekoloji dalında en çok görülen kanser türlerinden birisidir. Yaşamları boyunca her 100 kadından 2 tanesi veya 3 tanesi rahim kanseri hastalığına yakalanır. Kanser en çok 60 yaşındaki kadınlarda görülür, 40 yaşından küçüklerde görülmesi çok nadirdir.

Bazı risk faktörleri vardır, bu faktörlerin başında kadınların ürettiği östrojen hormonu bulunur. Bir kadın menopozdan sonra östrojen hormonu üretemez bunu ilaç olarak vücuda alması gerekir, rahmi alınmamış kadınların sade östrojen kullanması sakıncalıdır yanında mutlaka progesteron hormonu almalıdır. Mutlaka doktor gözetimi altında bu ilaçları kullanmalısınız.

Rahim kanserini riskini arttıran bazı nedenler vardır;

  • Hiç çocuk sahibi olmamak,
  • Kısır olmak,
  • Aşırı şişmanlık,
  • Düzensiz adet,
  • Ailede daha önce rahim kanseri olan varsa,
  • Sigara,
  • Uzun dönme yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanmak,
  • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb.

Rahim Kanseri Teşhisi Nasıl Konur ?

Hiç şikayetiniz yoksa rahim kanseri için bir test uygulanılmaz. Yukarda bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüzde doktorunuza giderseniz sizi bazı testlere tabi tutacaktır.

Kürtaj: Rahim ağzının nazikçe açılarak, rahmin içindeki dokuyu nazikçe kazıyarak yada bir şırınga yardımıyla çektirildiği yöntemdir.
Histereskopi: Rahmin içinin bir ışık yardımıyla gözlendiği yöntemdir.
Vajinal Ultrason: Ses dalgalarının kullanılarak rahmin büyüklüğünün ve duvarlarının kalınlığının ölçüldüğü yöntemdir.

Endometrial Biyopsi: İnce bir plastik yardımıyla, hassas bir şekilde dokudan hücre alınarak mikroskopla incelendiği yöntemdir.

Rahim Kanseri Tedavisi

Tedavinin şekli sizin sağlık durumunuza veya hastalığın seviyesine bağlıdır. Bu durumu belirleyecek olan doktorunuzdur. Rahim kanserinden korunmanın yollarından bir tanesi doğum kontrol haplarıdır. Kullanıldıktan 10 yıl sonra bile etkisini gösterir. Radyasyon almadan tedavi gördükten sonra tedavinin işe yaradığını görmek için 2-3 yıl boyunca 3-4 ayda bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Rahim kanseri belirtileri gördüğünüzde ilk işiniz doktorunuza görünmektir. Çoğu rahim kanseri hastalığının tedavisi mümkündür fakat erken teşhis ve tedavi sizin için daha iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.