Saçlar Neden Beyazlar?

179

Saç beyazlaması stresten diyete kadar bir çok nedene bağlı olarak meydana gelir. Aslında erken beyazlama, çoğu durumda genetik faktörler ve ya yaşlanma sürecine bağlıdır. Bazı kişiler başkalarına göre erken beyazlamaya daha fazla yatkındırlar. Her ne kadar saç beyazlaması genetik faktörlerle ilişkilendirilmişse de bu durum geciktirilebilir bir süreçtir.

Saçların beyazlaması genellikle 30-40’lı yaşlardan itibaren başlar. 30-40 lı yaşların çoğu erkek ve kadın için bir dönüm noktası olduğu söylenebilir. Yüzde kırışma, dişlerde deformasyonlar ve bunlara benzer bir çok yaşlılık belirtileri bu çağlarda ortaya çıkar. Saç beyazlaması da bu belirtilerden sadece bir tanesidir. Bu yaşlarda dahi başlasanız saç beyazlamasını geciktirmek için halen yapabileceğiniz birtakım şeyler bulunmaktadır.

ÖNCELİKLE;

Rahatlayın, İyi dinlenin. Uykunuzu alamaya ve kaliteli bir uyku zamanı geçirmeye gayret edin. Gri saçların en önemli nedenlerinden birisi kalitesiz uyku zamanlarıdır. Çünkü dinlenmek siyah ve gür saçlar için önemli bir faktördür.

Sigarayı bırakın. Erken saç beyazlamasını, erken gelen kırışıklıkları, solunum bozukluklarını ve akciğer kanseri riskini sigaranın artırdığı bir gerçektir.

Sağlıklı, dengeli beslenin. Bol miktarda vitamin ve mineral içeren doğal sebze ve meyve tüketin. Bunu yapamıyorsanız multivitamin içeren haplar alın.

B12 vitamini takviyeleri alın. Vitamin B12 doğal olarak et, süt ürünleri ve yumurtada bulunmaktadır. Bununla birlikte 8 grub B vitamini içeren kapsüller de kullanabilirsiniz. Bütçeniz sınırlı ise saf B5 kapsülleri kullanabilir yada bunları içeren gıda alımını artırabilirsiniz.

B gurubu vitaminlerini etiketinde belirtildiği gibi yada doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Bu vitaminlerin günde bir defa sağlam bir kahvaltı sonrası sabahları kullanılması, akşam yatarken kullanılmaması önerilmektedir. Yatmadan en az 4 saat önce kullanabilirsiniz.

B vitaminleri idrar rengini değiştirebilir. Genellikle floresan sarı – yeşil renge neden olabilir. Şayet böyle bir durumunuz varsa, daha hafif bir ürün olan B5 kullanabilirsiniz.

He Shou Wu kullanın. Geleneksel Çin bitkisidir. Eczanelerde bulabilirsiniz. Günde iki defa 1200 mg alınması önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.