Çocukların Zeka Gelişimi Nasıl Olur?

8

Tüm ebeveynler çocuklarının zeki, akıllı ve her bakımdan mükemmel olmasını isterler. Çocukların beyin hücreleri henüz anne karnındayken gelişmeye başladığından dolayı anneler çocuklarının zekâ gelişiminin sağlıklı olması için bu dönemden itibaren dikkatli olmalıdırlar. Özellikle hamilelik döneminde kendilerine özen göstermeli, uykusuz kalmamalı, düzenli beslenmeli ve stresten uzak durmalıdırlar. Bununla beraber haftada kesinlikle bir kez balık yemeleri gerekir.

Anne karnında bebeğin zekâ gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden biri annenin gebelik sürecindeki psikolojik durumudur. Örneğin gebelik dönemini çok fazla kaygılı, stresli, üzülerek ve mutsuz geçiren annelerin bebekleri ileriki yaşlarında duygusal olarak çok hassas ve kırılgan yapıda olabilirler. Araştırmalarla belirlenmiştir ki; depresyona eğilimli annelerin bebeklerinde farklı beyin fonksiyonları görülebilmektedir ve büyüdüklerinde depresyon yaşama ihtimalleri yüksektir.

Zekâ dediğimiz şey esasında kalıtsaldır. Yani doğuştan gelir ve kuşaktan kuşağa aktarılır. İnsanın sinir sistemi işlevlerini kapsar, zamanla öğrenme deneyim ve çevreden de etkilenir. Yine de üzerinde en önemli rolü kalıtsal faktörlerin oynadığı düşünülmektedir. Çünkü yapılan araştırmalarda evlatlık verilen çocukların zekâ puanlarının üvey değil öz ebeveynleriyle daha çok benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.

Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan araştırmalarda ise bu ikizlerin yetiştirildikleri çevrelerin farklılığının zekâ gelişimlerinin farklılığıyla doğru orantılı olduğu görülmüştür. Yine başka araştırmalarda da eğitim seviyesi yüksek ailelerin çocuklarının aynı zekâ seviyesine sahip ancak daha az eğitimli ailelerin yanında yetişmiş çocuklara göre daha başarılı oldukları görülmüştür.

Çocukların beyin hücreleri hamileliğin ilk 3 ayında oluşmaya başlar. Beyin hücreleri diğer hücrelerden çok daha hızlı çoğalır ve bu oluşum doğumdan sonraki ilk yılları boyunca da devam eder. Çocukların zihinsel gelişimleri 5 yaşlarına kadar sürer. Zekâ gelişimlerinin %80’i bu yaşlarına kadar tamamlanır. Aynı zamanda hayat boyu kullanacağı yetenek, zekâ ve sosyal özellikleri de bu dönemde şekillenmektedir. Çocuğunuzun tüm hayatını etkileyecek bu gelişimin yaşandığı dönemler onun için çok önemlidir. Bu dönem boyunca zekâ gelişimini doğru şekilde tamamlaması için çocuğunuza özen göstermelisiniz. Çünkü bahsettiğimiz dönem çocuğunuzun kişilik yapısını da etkileyecek bir dönemdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.