Neden Göz Kuruluğu Olur?

14

Görme bozukluklarının bir kısmı kalıtsal olduğu için önlemek imkânsızdır. Ancak göz sağlığına dikkat ederek diğer bozukluklardan korunabiliriz.

Gözyaşının içerisinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerin dengesinin bozulması göz kuruluğuna neden olabilir. Gözyaşı sürekli gözyaşı ve tepki gözyaşı olmak üzere iki çeşittir.

Kontakt lens kullanımı, lazerle göz ameliyatları, klimalı ortamlar, yoğun ışığa maruz kalmak, uzun süreli bilgisayar kullanımı, yaşlanma, menopoz, psikotrop ilaçlar, düşük nem ve havasız ortamlar göz kuruluğuna neden olabilir. Göz kuruluğu toplumda yaygın bir halk sağlığı problemidir. A vitamini eksikliği de göz kurumasının önemli nedenleri arasındadır. Besinlerden alınan A vitamini Vitamini tabletlerinden daha etkilidir. Göz kuruluğu problemi olan kişilere özellikle ciğer, süt, yağlı balık, portakal, sarı ve yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta tüketimi önerilmektedir.

Göz kuruluğunun başlıca belirtisi gözlerde yanma, batma, göz yüzeyinin kaşınması, gözde uzun süreli kızarıklık, bulanık görme ve görmede azalmadır.

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Göz kuruluğu olan kimseler bol su içmelidir.

Önlenebilir görme problemlerinin başında gözleri ultraviyole ışınlarının etkisinden korumak gelir. Ultraviyole ışınlarının verdiği zararın birikimi sonucu oluşan katarakt riskini azaltmak için güneş ışınlarının kuvvetli olduğu zamanlar mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Retinada meydana gelen dejenerasyonları önlemek için doymuş yağları kısıtlamak ve sigara dumanından uzak durmak gereklidir.

Göz sağlığında da doğru beslenmenin önemi unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.