Çocukların Güven Duyguları Nasıl Gelişebilir?

7

Çocuğunuza güven duygusu kazandırmak istiyorsanız; öncelikle doğduğu andan itibaren onunla ilgilenmeye başlamalısınız. Çocukların doğmasıyla birlikte anne ve babaların çocuklarına güven duygusunu kazandırabilmek için uzun vadeli emekleri de başlamalıdır.

Çocukların büyümesi sürecinde, ebeveynlerin çocuklarına karşı kabul edici ve onlara tıpkı bir yetişkinmiş gibi saygılı olması gerekmektedir. Çocuklara olan yaklaşımlarda mutlaka çözüm odaklı olunmalıdır. İrdeleyici ve incitici cümleler kurarak işi yokuşa sürmektense; yapıcı olunmalı ve mümkün mertebe olumlu yönde onları destekleyecek ve gururunu okşayacak olan ifadeler kullanılmalıdır. Böylece çocuklarda kendilerinin, ebeveynleri için kıymetli olduklarını anlarlar.

Çocuklarda güven duygusunun gelişimi, bir anda oluşamayacağı için gelişim dönemi boyunca çocuklar desteklenmelidir. Doğumla birlikte başlayan bu süreç, sistemli olarak yaşamın bütün evrelerine yayılmalıdır. Bebeklerin güven duygusunun gelişimi; belli bir zamanı beklemeksizin, doğumla birlikte başlayıp ömür boyu ancak dönem dönem farklı dozlarda, kontrollü ve sürekli olan bir süreç gerektirmektedir.

Bebeklerin dünyaya gözlerini açtığı ilk an itibariyle ebeveynleriyle kurdukları tüm ilişkiler, onların gelecek yaşamlarında güven ya da güvensizlik duygusunun belirleyicisi olacağı unutulmamalıdır. Çocuklarınızla yalnızca zorunlu olan durumlarda ilgilenmemelisiniz. Bebeğin doğumu ile başlayıp 0-18 ay arasında özellikle anne ile olan bağı onun kendisini güvende hissetmesinde çok önemli bir yer almaktadır. Bu konuda da annenin, sabırlı ve özenli davranması gerekmektedir. Örneğin; annenin bebeğine karşı koşulsuz olarak sunduğu sevgi, temel ihtiyaçlarının karşılanması, beslenme ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanması, hatalarının tolere edilmesi ve daha pek çok konuda sabırlı ve doğru zamanlamada davranılması, onunla ebeveynleri arasında ”güvenli bağ” ilişkisinin kurulmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.