Çocukların Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

7

Her yıl çok sayıda çocuk okula başlar ve bu çocukların büyük çoğunluğunda ne yazık ki okul fobisi görülmektedir. Çocuklarda okul fobisi oluşması farklı birçok sebebe bağlı olarak gözlenebilir. Bu sebeplerden bazıları şöyledir;

– Çocuğun ebeveynleri arasında yaşanan sıkıntılar

– Ailenin sosyo-ekonomik durumu

– Annenin şiddet görüyor olması

– Ailede yaşanan hastalıklar

– Çocuk psikolojisini olumsuz etkileyen diğer durumlar

Bahsettiğimiz bu sebepler aileye bağlı sebeplerdir. Ancak okul fobisi ağırlıklı olarak ailevi sebeplerden kaynaklansa da öğretmen değişikliği ve öğretmene bağlı bazı nedenler de çocuklarda okul fobisi oluşmasında etkili olabilmektedir.

Eğer çocuğunuzda okul fobisi gözlemliyorsanız yapmanız gerekenler şöyledir:

Çocuğunuzun okul fobisi yaşadığını fark ettiğinizde onu şımarıklık yaptığını düşünerek eleştirmeyiniz. Kızmadan, yargılamadan bu durumunun sebebini anlamaya çalışınız.
Çocuğunuza karşı sakin davranmalısınız ve onu zorlamaktan kaçınmalısınız. Okul fobisi yaşayan bir çocuğa zorlayıcı davranışlarda bulunmak çocuğunuzu çok olumsuz etkileyebilir.
Çocuğunuzun okul fobisi yaşadığını gizlemeye çalışmayınız. Eğer böyle yanlış bir davranışta bulunursanız bu durum sonraki dönemlerde çocuğunuzun yalnızlaşmasına sebep olabilir.
Çocuğunuzun okula alışması için ebeveynlerinin olmadığı yerlerde tek kalmaya da alışması gerekir. Bu yüzden çocuğunuzu anne ve babasının olmadığı yerlerde tek kalmaya alıştırmanız gerekir.
Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesi ve bu durumdan en kısa zamanda kurtulabilmesi için öğretmeniyle konuşup iş birliği yapmanızda fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.