Bebek Göz Renkleri Ne Zaman Kesinleşiyor?

42

Gözbebeğinin etrafında yer alan renkli kısma ”iris” denmektedir. Bu kısım, göze giren ışık miktarına göre büyüyerek ve küçülerek kendisini ayarlamaktadır. Bu kısma yakından bakıldığı zaman, ön yüzü girintili ve çıkıntılı bir yapıdadır ayrıca katlanmış tabakalardan oluşmaktadır. Arka yüzü ise; yoğun koyu pigmentte olup kadife gibi düz bir yüzeye sahiptir.

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Gözlerin rengi, kıvrımlı ön tabakada yer almakta olan pigment miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak göz rengi ne olursa olsun arka tabakadaki pigmentler hep aynı kalmaktadır. Eğer ön tabakadaki pigment miktarı çoksa göz kahverengi, az ise yeşil, şayet pigment yoksa da göz mavi renk olmaktadır.

Koyu ten rengine sahip olan kişilerin vücutlarının daha çok pigment üretmeleri sebebiyle, göz renkleri de koyu tonlarda olmaktadır.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Değişir?

Göz renklerinin görme kalitesiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Fakat albinolardaki gibi arka yüzeydeki pigment eksiklikleri, kişinin görme kalitesini etkilemektedir. Bazı bebeklerde doğumda pigment üretimi yeterli seviyede olamamaktadır. Birkaç ay içinde bebeğin göz pigmentinin üretimi tamamlanır, mavimsi olan gri renk kahverengiye dönebilir. Bu değişiklikler genellikle ilk 6 ay içinde tamamlanmaktadır. Sonrasında göz renginde bir değişiklik olmamaktadır.

Açık renk göz ile doğmuş olan bebeklerin gözleri ilk 6 ay içinde değişime uğrayıp koyulaşabilirken, koyu renkli göz rengiyle doğmuş olan bebeklerinde gözlerindeki pigmentte azalma olamaması sebebiyle renginde açılmada gerçekleşmemektedir. Van kedileri gibi 2 göz renginin farklı oluşu (heterokromi) nadir oluşan bir durum olup, kişinin görme kapasitesini etkilememektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.