Çocuk Odasında Neden Televizyon Olmaması Gerekiyor?

11

Uzmanlara göre çocuk odalarında televizyon bulundurulması, onların hem fiziksel hem de psikolojik olarak gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Zamanın ilerlemesiyle birlikte artık hayatımızın her alnında mutlaka teknoloji ile haşır neşir bir durumdayız. Teknolojinin artıları olduğu kadar ne yazık ki hayatımıza olumsuz etkileri de olmakta.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık vücudumuzu daha az kullanır duruma gelmiş bulunmaktayız. Bu durumda bireylerin daha tembelleşmesine ve daha sanal bir yaşam sürmesine imkan tanımakta. Teknolojiye olan bağımlılığın artmasıyla birlikte artık bu bağımlılığın tedavi edileceği klinikler bile açılır durumda. Teknoloji bağımlılığında; başta bilgisayar, internet, cep telefonu ve televizyon olmak üzere sıralama uzayıp gider bir durumda.

Ne yazık ki hayatımızda artık televizyonsuz, cep telefonsuz, bilgisayarsız hatta internetsiz bir ana tahammülümüz kalmamış durumda. Her evde en az bir televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon bulunmakta. Bazı evlerde bu sayı 2 hatta 3’e bile çıkabiliyor. Evin hali bu durumda olunca da çocuklar dışarıda oyun oynamak yerine evdeki teknolojik aletlerle zaman geçirmeyi tercih ediyorlar.

Çocukların bu derece teknolojik aletlerle iç içe yaşamasında; anne ve babaların bilinçsiz davranışları da başrolde yerini alıyor. Bilhassa daha küçük yaşlardan itibaren çocukların telefonla, tabletle ve bilgisayarla oynamasına izin verilmesi ve hatta odalarına televizyon konulması en büyük hataları oluşturuyor. Çocuklara elbette özgürlük sağlanmalı ancak bu özgürlük sınırsız boyutta olmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.