Emzirme Dönemi ve Bebekler

6

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde yeni doğan bebeklerin emzirilme oranının giderek düştüğü saptanmıştır. Anne sütünün içinde bebeğin beslenmek için gereksinim duyduğu her şey mevcuttur. Ayrıca yeni doğan bir bebeği emzirerek beslemek bebek için olduğu kadar anne için de çok faydalıdır.

Anne sütünün bebekler için olan faydasının en önemli göstergesi bebeğin kilo alıyor olmasıdır. Bebekler doğduktan ilk beş gün sonra ağırlıklarının %10’u kadarını kaybedebilirler. Doğduktan 10 gün sonra ise tekrar doğum kilolarına dönmeleri beklenmektedir. Bu süreç içinde bebek doğum ağırlığının %10’undan daha fazla kilo kaybetmişse mutlaka bir doktora götürülmelidir. 10 günlük bu dönemden sonra da bebeklerin günde 10-25 gram kilo almaları gerekir.

Anne sütü sayesinde bebeğiniz ishalden, akciğer hastalıklarından ve bulaşıcı hastalıklardan korunmuş olur. Bu yüzden bebeğinizin ilk aşısı anne sütüdür de denilebilir. Anne sütü bebek vücudu içinde hem kolayca sindirilebilir, hem de en verimli şekilde kullanılır. Anne sütü hiçbir şekilde mikrop içermez. Üstelik halk arasında farklı isimlerle anılan, salgılanan ilk anne sütü bebeğe içirildiğinde bebeğin bağırsaklarını kaplar ve onu hastalıklardan korur.

Bebek emzirmenin anne için ise şöyle faydaları vardır:

Kullanımı kolaydır.
Bebek mamalarına göre daha ucuzdur.
Annenin sağlığını korur.
Annenin kolayca kilo verip eski haline dönmesine yardımcı olur.
Bebek sahibi olmak anne ve babanın vücudunda mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.