Bebek Kıyafetlerinde Kullanılan Malzemeler Çok Önemli

30

Dünyaya geldiği andan itibaren bebeğimiz, her türlü zararlı etken maddelerden korunmaya ihtiyaç duyar. Ebeveynlerin bebeğine kendilerinden çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bebeklerimizin aldıkları ek gıdalardan giydikleri kıyafetlere, oynadıkları oyuncaklardan kullandığımız bezlere kadar her ayrıntıya dikkat etmeliyiz. Özellikle gün boyu ciltleriyle temas halinde olan giyecekleri, en az yedikleri kadar önemlidir. Bu sebepten bebek kıyafetleri alırken dikkat etmemiz gereken çok sayıda unsur var.

Her giyecek gibi bebek kıyafetleri de belirli işlemlerden geçmektedir. Bu işlemlerin cilt üzerinde bıraktığı etkiler farklıdır ve cildin yapısına göre değişir. Bebek kıyafetleri satın alırken öncelikle etiketini gözden geçirmemiz gerekir. Etikette yer alan içerik ve uyarılar, bebek kıyafetlerinin kullanımı ve uygunluğu hakkında bizlere ipuçları verir.

Ekolojik ürünlerle yapılan bebek kıyafetlerinin tercihi, ilk sırada yer almalıdır. Doğal malzemelerden yapılan tüketim ürünleri, hem bizlerin hem de bebeklerimizin sağlıkları açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebepten bebek kıyafetlerinin doğal iplik ve kumaşlardan yapılması gerekir. Anne-babalar, sentetik ürünlerden elde edilen bebek kıyafetlerinden kesinlikle çocuklarını uzak tutmalıdır. Mümkün olduğunca bambu, soya yahut mısırdan yapılan kumaşlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebek kıyafetlerinde örülen pamuğun herhangi bir işlemden geçmemiş olması, bebeğimizin alerjen ve diğer rahatsız edici tüm etkenlerden uzak durması açısından önemlidir. Kimyasal madde içermeyen bebek kıyafetleri; onları daha rahat, daha sağlıklı ve daha mutlu kılar. Ayrıca pamuklu bebek kıyafetleri yumuşak olması sebebiyle daha da konforlu olmalarını sağlar.

İpliklerin boyası da bir diğer unsurdur. Doğal yollarla meydana getirilen boya kazanlarında bekletilen ipliklerle örülen bebek kıyafetleri, tartışmasız daha sağlıklıdır ve satın alırken bu tür kimyasal olmayan işlemlere maruz kalmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kullanılan malzemelerin yanı sıra sanayileşmenin etkisiyle kalite ve tekstil aşamasında ürüne uygulanan işlemler de çok önemlidir. Üretim aşamasının başlangıcından sonuna bebek kıyafetlerine ayrı bir titizlik gösterilmelidir. Mümkün olduğunca az işleme maruz kalmış olanlar alınmalıdır. Apre işlemi bu noktada çok önemli bir konudur. Türk Dil Kurumu’na göre “kumaş veya derinin cilalanması” anlamına gelen aprenin bebek kıyafetlerinde kullanım amacı; ürünün tutumunu, görünümünü geliştirmek ve değiştirmektir. Çok sayıda türü bulunan apre uygulamalarının bebek kıyafetlerinde mümkün olduğunca az eylemlendirilmesi gerekir.
Ayrıca kuru temizleme uygulamalarında da kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Buradan hareketle bebek kıyafetlerinin kuru temizlemeye verilmemesi gerektiği anlaşılmalıdır; çünkü “perc” uygulaması tamamıyla kanserojen bir uygulamadır.

Bebek kıyafetlerinin iç kısımlarında yer alan etiketlerde, ürüne dair kullanım talimatı bulunmaktadır. Bu yönergeye uyum sağlandığı takdirde, hem bebeğiniz daha rahat hareket edecek hem de sağlıkla büyüyecektir. Etiketlerde; bebek kıyafetlerinin yıkama derecesi, ütü ayarı, kuru temizlemeye uygunluğu, çamaşır suyu veya beyazlatıcı kullanımı gibi öneriler sıralanmaktadır. Ebeveynler bu öneriler doğrultusunda hareket ettiği takdirde bebek kıyafetleri daha uzun süreli kullanılacak ve daha hijyenik olacaktır.

Gündelik yaşantımızda kendimiz için olabildiğince sağlıklı ürün ve malzemelerle hayatımızı idame ettirmeye özen gösterdiğimiz kadar, canımızdan parça olan çocuklarımız için de aynı intizamı uygulamamız; hatta bazı durumlarda onlara daha da iltimasta bulunmamız gerekir. Böylece hem sağlıklı bir birey yetiştirmiş hem de geleceğe daha sağlıklı bir toplum hazırlamış olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.