İltihaplı Romatizma

156

 İnsan, hayatının hemen hemen her evresinde birçok hastalıklarla karşılaşır. Bu hastalıklardan bir tanesi de Ankilozan Spondilittir. Ankilozan Spondilit aslında bir iltihaplı romatizma hastalığının çeşididir. Genellikle 19 ile 30 yaşlarında ortaya çıkan bir romatizmâl eklem hastalığıdır. Enfeksiyon hastalıkları gibi bulaşıcı değildir. Ankilozan Spondilit HLA B27 olarak adlandırılan genetik bir yapı ile ilişkilidir. Bu genin ailenin herhangi bireyinde görülmesi diğer aile bireylerinde görülme riskini oluşturur. Ancak bu genin anne ya da babada görülmesi, doğacak çocuğun Ankilozan Spondilit olacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde anne ya da babada görülmemesi doğacak çocuğun bu hastalığa yakalanmayacağı anlamına da gelmez. Yani bu hastalık tamamen insanın kendi genetik yapısıyla alakalıdır. Ankilozan Spondilitin etki alanı vücudumuzdaki bütün eklemlerdir.

ANKİLOZAN SPONDİLİT’İN BELİRTİLERİ

l Omurga ağrısı

l Bel ağrısı

l Sabah tutukluğu

l Ayak ve ayak tabının ağrısı

l El ve ayak parmaklarında şekil bozuklukları

ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

 Ankilozan Spondilit hastaları olabildiğince hareketli olmalıdırlar. Çünkü bu hastalık eklemlerle alakalı olduğu için eklem tembelliğini asla sevmez. Çarpışmalı ve sertlik olan sporlardan ziyade imkânı olanlar yüzmeyi tercih edebilirler. Sporun dışında bu hastalığa dayalı egzersizleri hayatlarında olmazsa olmazları arasına sokmalılar. Ankilozan Spondilit eklem hastalığı olduğu için hareketsizlik her geçen gün eklemlerin hareket kabiliyetini kaybetmesine yol açıp, hastaların hareketlerini kısıtlar bu da hastaların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden Ankilozan Spondilit hastaları için hareket son derece önemlidir.

 Hastalar ne kadar hastalıklarının farkında olursa, tedavi sürecide o kadar verimli geçeceğinden herkes sağlık konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekir ki sağlıklı yaşam sürdürebilmemizin en önemli yolu budur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.