Rüya görmek sağlığa yararlı mı?

311

Yapılmış olan araştırmalara bakılırsa, REM yani türkçe söylemek gerekirse rüya sahnesinin gerçekleştiği aşama üzerinde daha çok zaman harcamış olan kişilerin hafif bir şekilde elektrik çarpmalarına maruz kaldıkları zaman korkuyla ilişkili bir durumda beyinde yer alan aktivitelerin alçak seviyede olduğu keşfedilmiş durumdadır. Ayrıca birde bu uykunun tek bir tarafı değil yapılmış olan pek çok araştırma REM uykusunun kişilere çok daha fazla yarar sağladığını açıkça ortaya çıkartmaktadır.

REM uyku süreci aslında toplam da beş aşaması bulunan bir süreçten meydana gelmektedir. Bu söz konusu aşamaların ilk dört evresi derin bir uykuya dalış süreci olarak açıklanıyor. Beşinci evre içerisinde de beyin aktiviteleriyle birlikte canlı hayaller çoğalıyor. Bu söz konusu uyku genel olarak gecenin ilk saatleri içerisinde kısa bir zamanda gerçekleşmektedir. Sabaha karşı olduğunda yani uykunun son evreleri içerisinde daha fazla kuvvetleniyor.

Son zamanlar içerisinde gerçekleştirilmiş olan pek çok farklı araştırmaya bakılırsa REM uykusunu çok iyi bir biçimde alan bireylerin duygularının daha da iyi bir seviyede bulunduğu ve iyi bir biçimde okuyabildikleri gözlemlenmiş durumdadır. Uykuya yatmadan hemen öncesinde duygusal görüntüler izlemiş olan kişiler daha sonraki gün uyandıktan hemen sonrasında aynı duygulara daha da çok tepki göstermiş olduğu gözlemlenmiş durumdadır. Yani aslında duygusal bir yönden çok fazla iyi bir biçimde uyanmış oluyorsunuz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.