Aşkla alakalı bu gerçekler şaşırtıyor

34

Aşık olmuş kişilerin %70’lik bir kısmı en yakın 2 tane arkadaşını kaybetmiş oluyor ve onlardan tamamen uzaklaşıyor.
Eski Yunan’larda birine elma atmış olmakta ona aşkını açık bir şekilde ilan etme yöntemlerinden bir tanesiymiş.

Aşkın simgelerinden biri olarak kullanılan kalp sembolü ise ilk önce 1250 senesinde kullanılmış. O tarihlerden bu zamana gelişme gösterip günümüze kadar gelmiş oluyor. Güzel bir durumdaki yüz, ‘’ilk görünüşte aşk” hususunda çok güzel bir vücuttan daha da çok dikkat çekmiş oluyor!

Kucaklaşmanın tanı sıra sarılmak, ağrı kesicilerin uyarmış olduğu aynı sinir uçlarını harekete geçirmiş oluyor yani bir nevi iyileştirmekte! Görücü usulü evlilik yapmalardan aşk evliliklerine geçiş gerçekleştirme, 18. yüzyıl içerisinde gerçek olmuş.

Dünya üzerinde her geçtiğimiz gün 3 milyon tane ‘‘ilk buluşma” yaşanmakta. Online bir şekilde eş bulma siteleri üzerinde tanışmış olan çiftlerin %23’lük bir kısmının ilişkisi evlilikle noktalanmış oluyor. Erkekler ise, ilişkilerin çok büyük bir kısmında kadınlardan daha öncesinde ‘‘Seni seviyorum” cümlesini kullanıyorlar. Araştırmalarla alakalı sonuçlara bakılırsa aşık insanın iş konusunda verimliliği de düşmüş oluyor.

Romantik bir durumdaki aşk, biyokimyasal bir şekilde fazlasıyla ciddi bir obsesif-komplüsif ruh hastalığından hiç bir şekilde ayırt edilememekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.