Uyku Sorunu

67

Uyku konusunda çok yanlış bilinen doğrular yıllar önce tarih olmuştur. Bu yanlışlardan en önemlisi uykunun yarı ölü olma durumuydu. Artık günümüzde kaliteli uykunun sadece bir hareketsiz durum olmadığı herkes tarafından biliniyor. Bilim adamları sayesinde bazı bilgiler, uyku halinde insanın psikolojik durumlardan etkilendiğini de bilmekteyiz.

İdeal Uyku Süresi
İnsan hayatı birçok evrelerden oluşmaktadır. Doğum evresinden başlayacak olursak, yeni dünyaya gelen bir bebek ortalama 15 veya 16 saat uykuya ihtiyacı duymaktadır. Daha sonra bu süre insan yaşamında kısalmaya doğru gider. Ortalama bir genç kişi için 9 saat uyku normaldir. Günlük hayatta yetersiz uyuma konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir, bunlardan en önemlisi dikkat eksikliği ve tepki hızı olarak düşünülebilir. Ortalama bir yaşta 7 – 8 saat uyku ideal olarak bilinir. Yaş ilerledikçe uyku süresi kısalmaya başlar. Ve son olarak 60 yaş üzerinde uyku konusu büyük bir problemdir.

Uykusuzluk sorunları
Uyku genel anlamda nefes alma ve verme ile alakalı olduğu için astım krizleri şeklinde bir rahatsızlık oluşmaktadır. Uyku halinde veya sabaha karşı daha sık görülen bu durum ayrıca kalp ritmi ile de alakalı bir rahatsızlık ortaya çıktığı görülebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.