KAYGILARI ÖNLEME YÖNTEMLERİ

67


 Gününüzün en büyük kısmını fiziksel sorunlarla savaşarak geçiriyor olabilirsiniz. Yaşadığınız bazı korkularınızı çevrenizdeki insanlardan saklamaya çalışıyorsunuz, kaygı kendinizi sıkışmış gibi hissetmenize neden olur. Kendinizi iyi hissetmeniz zorlaşabilir.

 Eğer kaygı sorunu yaşıyorsanız asla cesaretinizi kaybetmeyin. Bazı kaygıları yenmenin ve hayatınızı kontrol altına almanın birkaç yolunu anlatalım.

Öncelikle kaygılarınızı kabul etmelisiniz

 Yaşadığınız bazı hislerinizi ve korkularınızı saklamaya devam ettiğiniz sürece bunun kendi hatanız olduğunu sanmaya devam edeceksiniz. Kaygılarınız sizin suçunuz değil bunu unutmayın. Siz sadece özel birisiniz ve kaygılarınızdan dolayı zarar görüyorsunuz. Şimdi kaygılarınızı kabullenin, düşüncelerinizi korkularınızı güvendiğiniz eş, dost ve arkadaşlarınızla paylaşın. Gerekirse bir uzmandan yardım alarak bunu doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz için büyük ve önemli bir adım atmış olacaksınız. Gerçeklerle yüzleşmek her zaman güvenli bir yöntemdir. Bu şekilde sorunu çözmeye yönelebilirsiniz.

Kendiniz için yapabileceğiniz hedefler belirleyin

 Kaygı sorunu yaşayan insanlar, kendilerine gerçekleştiremeyecekleri hedefler koymaya meyillidirler. Bunun önüne geçmek için büyük hedefler yerine kolay yapılabilecek hedefler belirleyin. Küçük ve kolay aşabileceğiniz hedefler seçmeniz sizin zamanla daha çabuk ilerlemenize yardımcı olacaktır. Stresle baş etmek için bu tür adımlar atmak her zaman işe yaramaktadır.

Kuvvet dilini kullanın

 Kaygı sorunu yaşayan birçok insan özgüvenlerine zarar veren çeşitli olumsuz kelimeler kullanmaktadırlar. Bunlar kurban olarak seçilmiş kelimelerdir. Örnek vermek gerekirse; ben yapamam, hiçbir zaman, her zaman gibi. Bu kelimeler endişeleriniz ve korkularınızın devam etmesine sebep olurlar. Kurban kelimelerin yerine kuvvet dili kullanarak kaygılarınızı yenmeniz mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.