Erken Hamilelik Belirtileri

44

Hamilelik belirtileri, kadının hamile kalıp kalmadığını anlaması için yararlanabileceği bir takım fiziksel ve ruhsal belirtilerdir. Her kadın, bu belirtilerin tamamını hissedecek diye bir durum söz konusu değildir. Herkes, gebelik döneminde farklı belirtiler yaşayabilir. Bu belirtiler genel kaynaklı olduğu için birçok gebe bayanda görülmektedir. Erken hamilelik belirtilerinin ilki, adet döneminin gecikmesidir. Bu belirti, neredeyse tüm kadınlar tarafından bilinmektedir. Adet döneminizde beklenmedik bir gecikme yaşandıysa gebe olabilirsiniz. Bu belirti, erken gebelik belirtileri arasında her zaman ilk sırada gösterilmektedir.

Gebe kalan bayanlarda hissedilen diğer bir belirti de göğüste meydana gelmektedir. Gebe kalan bayanların birçoğunda göğüs uçlarının renginde değişim yaşanır. Genelde bu değişim koyulaşma eğilimindedir. Ayrıca göğüslerde ağrı ya da şişme de yaşanabilir. Bu belirtiler, erken gebelik belirtileri arasında oldukça yaygındır. Bu durumun yaşanması, mutlaka gebe kaldığınız anlamına gelmez; fakat vücudun kendini süt üretimine alıştırmaya başlaması, göğüste bu tür değişimlerin yaşanmasına sebep olabilir.

Mide bulantısı, erken gebelik belirtileri arasında oldukça yaygın olan bir diğer husustur. Bu dönemde sık bir biçimde baş dönmesi ya da mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Özellikle sabah uyandığınız zaman bu belirtiyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Erken gebelik belirtilerinin bazıları da psikoloji kaynaklıdır. Özellikle hassasiyetin, gebeliğin en büyük habercilerinden olduğunu söyleyebiliriz. Sinirlerinizde zayıflama, hassas davranışlarda bulunma gibi eğilimleriniz olursa hamile kalmış olabilirsiniz. Hamile kalan bayanların vücutlarında salgılanan hormonlar, ani duygusal değişmelere de neden olabilmektedir. Duygularınızda ani farklılaşmalar hissediyorsanız, bu durum gebeliğin bir habercisi olabilir. Özellikle psikolojik belirtiler, sizi gebe kaldığınız konusunda yanıltabilir. Yine de bu tarz erken belirtileri yaşıyorsanız, biran önce hamilelik testi yapmanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.