Göğüs Ucunda Görülen Tümsekler Normal Midir?

294


 Kadınlar, yaşları ilerledikçe ve gelişim devam ettikçe hem fiziksel hem de hormonal anlamda birçok değişiklik yaşar. Bu değişikliklerden biri de göğüs uçlarında görülen tümseklerdir. Bu tümsekler, yani kabartılar zaman içinde meydana gelebilir. Ardından da hiçbir şey farkettirmeden ortadan kaybolabilir. Göğüs sağlığı kadınlar için fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle göğüslerdeki her değişime dikkat etmek gerekir.

 Göğüs Ucu Tümsekleri Ne Anlama Gelir?

 Göğüs ucunda oluşan tümsekler, göğüs sağlığı için olumlu yönde etki eden ve göğüs ucunu çevreleyen yağ bezleridir. Montgomery tüberkülleri olarak bilinen bu tümsekler kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülmektedir. Antibakteriyel fonksiyonları ile bilinen göğüs ucu tümsekleri, pH seviyesini kontrol eder ve göğüs ucunda enfeksiyon oluşumunu önlemek için birtakım doğal yağlar meydana getirirler.

Göğüs Ucu Tümseklerinin Varolması Normal Mi?

 Göğüs sağlığı açısından önemli bir rol oynayan göğüs ucu tümsekleri, tüm insanlarda bulunmaktadır. Göğsün çevresinde ya da ucunda 4 ile 28 tane arasında görülmektedir. Doğuştan itibaren göğüs bölgesinde yer alan bu tümsekler, değişim ve gelişim gösterdikçe ortaya çıkar. Bazı insanlarda daha büyük boyutlarda olabileceği gibi, bazılarında ise normal boyutlardadır. Ancak gereğinden fazla büyüme oluştuğunu farkederseniz, bu durum göğüs sağlığı için tehlike oluşturabilir. Bunun oluşmaması için hijyene dikkat etmek ve göğüs uçlarında tahrişe sebep olacak formdaki sütyenlerden uzak durmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.