Boş Gebelik Nedir Tanı ve Tedavi

926


Boş gebelik, tıp dilinde blighted ovum ya da anembriyonik gebelik olarak da adlandırılır. Boş gebelik, gebelik kesesinin uterusun içine yerleşmesi ve karnın içinde embriyo olmadan gelişmesi anlamına gelir. Boş gebelik nedeni ile yaşanan düşük örnekleri incelendiği zaman bunun en çok rastlanan sebebinin kromozom anormallikleri olduğu gözlemleniyor. Yani kısaca, döllenmiş yumurta ya da sperm üzerindeki genetik bozukluklar nedeni ile boş gebelikler meydana geliyor. Boş gebeliğin bir diğer nedeni ise, döllenmeden sonra meydana gelen hücre bölünmelerindeki problemlerdir. Bu anormalliklerin varlığı genellikle embriyo tespit edilmediği için gebeliğin ilerleyişini durduruyor. Boş gebelikte ilk trimester gebeliklerinde yaşanan düşüklerin yaklaşık yarısından sorumludur.

Bir kadın hamile kaldığı zaman fertilize olan yumurta rahim duvarına yapışır ve bebek 6 haftalık olduğu zaman ultrasonda görülmeye başlar.

Bu süre içinde gebelik kesesi yaklaşık 18 mm çapına sahip olur. Boş gebelik esnasında ise gebelik kesesi büyümeye devam eder fakat embriyonun gelişimi devam etmez. Boş gebelikte, gebelik testi pozitif çıkar. Fakat karın krampları, vajinal lekelenme ya da kanama boş gebeliğin belirtileridir. Yüksek beta Hcg seviyesi ile boş gebeliğin tanısı koyulur.

Plasenta bu hormonu implantasyondan sonra ürettiği bhCG değeri yükselmeye devam eder. Bunun sebebi ise anne karnında embriyo olmasa da plasenta büyümeye devam eder. Boş gebeliğin tedavisinde rahim ağzı genişletilerek dilatasyon ya da kürtaj işlemi yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.