Cömertlik mutluluk getirecektir

44

Beyin içerisinde cömert olmaktan meydana gelen bir ‘’sinir temeli ‘nin bulunduğu tespit edildi.

Bu esnada bilim adamları tarafından tamamen ‘‘büyüleyici” şeklinde nitelendirilmiş olan sorular halen durmakta. Araştırmanın yazarları arasında yer alan Almanya’da bulunan Luebeck Üniversitesi içerisinden Soyoung Park, bunları şu şekilde sıralamış durumda; ”Beyin bölgelerinin arasında yer alan iletişim eğitilebilir mi veyahut biraz daha güçlendirebilir mi? Etki kasıtlı bir şekilde kullanıldığı zaman yani bir kişi mutlu hissedebilmek amacıyla cömert davranabilir mi?”

Aynı zaman içerisinde bu söz konusu kişilerin MRI taramaları üzerinde beynin cömertlikle bağlantılı bir alanının mutluluk ile alakalı bir başka bölüm içerisinde bir cevap oluşturduğu da ortaya konmuş durumda.

Katılımcılar için tam tamına 4 hafta süresince haftalık olarak 23 euro ödeme yapıldı. Grubun yarısı için bu paranın yarısını farklı kişilerle ilgili olarak harcaması, kalan kısmıyla da kendilerini şımartabilecek oldukları önerisinde bulundu. Araştırmacılar bu esnada beynin mevcut durumdaki fedakarlık ile birlikte sosyal davranışlarının yanı sıra mutluluk ve de karar verme alanını incelemiş oldu. Grupta yer alanların parayı kendi harcadığı esnada hissetmiş olduğu mutluluğun parayı başkasına verdiği esnadakinden daha az olduğu tespit edildi. Bildirmiş oldukları mutluluk derecesi ise vermiş oldukları tutardan bağımsız durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.